Челендж почався минулої осені. Я пішла з офісної роботи, прагнучи заробляти копірайтом та працювати віддалено. Іще влітку прочитала чудову книгу Джулії Кемерон “Шлях художника”, яка свого часу стала однією з класичних праць з лайф-коучингу. Книга Джулії допомагає вийти з творчої кризи та “прокачати” свою наснагу до життя. Ключова психологічна вправа – це вранішні сторінки. Кожного дня, виконуючи завдання, розміщені в книзі, перше, що ти робиш зранку – пишеш три сторінки тексту. Навіть не есе, а що завгодно: щоденник, спогади, міркування, проблеми, які тебе хвилюють. Одним словом,  це ефективний метод для звільнення розуму від переживань, які гальмують творчий процес.


Я вирішила спробувати, хоч випадково і додала до класичних вранішніх сторінок трохи методів фрірайтингу. Фрірайтинг (англ. free writing) або вільне письменство – це письмова техніка, яка допомагає увійти в творчий стан і поринути у вільний потік слів, мета якого – подолати бар’єри внутрішнього цензора і отримати доступ до прихованих в глибинах нашої душі знань та ідей. Фрірайтинг допомагає розвинути креативність, подолати творчі блоки в літературній праці, зняти стрес. Упродовж 10-20 хвилин потрібно записувати всі думки, які приходять у голову. Ті, хто спробували фрірайтинг, кажуть, що вправа допомагає робити непередбачувані та нестандартні  висновки зі своїх розмірковувань.

Я витримала 21 день, писала не кожного дня, тому мої вранішні сторінки розтягнулися на два місяці. У результаті створила власний зручний формат: електронний вигляд, 2000 тисячі символів, пишу у зручний час, проте регулярно, намагаючись не пропускати дні.

Результати експерименту:

– “прокачала” свої райтерські навички, звільнилася від залежності до так званого натхнення. Коли є думка, я можу писати у будь-який час, генерувати ідеї;

– створила звичку вести лайф-коучинговий щоденник, який долає поганий настрій, дає змогу записати важливі думки, помічати власне психологічне та професійне зростання;

– звільнилася від страху “чистого аркуша”;

– відпрацювала навичку логічно мислити при написанні тексту, розвивати ту чи іншу ідею;

– звикла писати багато, що дало змогу заробляти копірайтом.

Ранкові сторінки – один із форматів фрірайтингу. Ось декілька рекомендацій методики фрірайтингу за Марком Леві:

1) не докладайте надмірних зусиль;

Мені довелось трохи змушувати себе до письма, коли думок не було. І це дійсно так: починаючи з якоїсь дрібниці, в результаті пишеш ціле есе та колекціонуєш думки для блогу чи публікацій.

2) пишіть швидко та безперервно.

Спочатку це просто, потім важко, а потім знову просто. Звикаєш розвивати ідеї під час роботи, не продумуєш есе від початку до кінця, воно народжується “з-під пера”.

3) працюйте у жорстких часових рамках.

Як правило, в тебе не так багато часу перед роботою або впродовж обідньої перерви. Якщо мова йде про копірайт, найчастіше дедлайн жорсткий, тож не має часу переписувати чернетку двічі.

4) пишіть так, як ви думаєте.

Ця рекомендація дозволяє створити власний, трохи розмовний стиль. У більшості людей і досі збереглася звичка формулювати свої думки наче для шкільного твору, на практиці – чим ближче ти до “живого голосу”, тим легше читається текст.

5) розвивайте думку.

Ми починаємо писати, коли думка є і вона сформульована. А що буде, коли думок немає і треба згенерувати ідею упродовж розмірковування? Зазвичай логічний ланцюжок міркувань дає потрібний результат. Якщо цього дня не вийде, то обов’язково вийде наступного разу. Не треба оцінювати свій мозок кожного дня: генерувати ідеї – це така сама навичка, як и письмо, приходить із практикою.

6) переорієнтуйте свою увагу.

Коли у вашому щільному робочому графіку виникає пауза, можна підібрати для себе декілька питань, які переключать увагу на іншу сторону письмових розмірковувань. Наприклад:
– про що я думав тут?
– як можна сказати це по-іншому?

Інші питання, які можуть допомогти впоратися з паузою:
– як ця ідея може допомогти реалізувати мої цінності?
– якої з моїх практичних задач стосується ця думка?
– що я думав з цього приводу місяць, рік тому?

Часто ранкові сторінки оформлюються як потік свідомості. Практична користь сторінок у тому, що ти починаєш “думати” у письмовому вигляді, легше генеруєш тексти на різну тематику. Якщо ти копірайтер і тебе лякає необхідність займатись, наприклад, описами товарів для інтернет-магазину (іншими словами схожі унікальні тексти на 200-300 символів), то фрірайтинг – це саме те, що тобі потрібно!Сподобалася публікація? Будь ласка, поділіться нею з друзями у соцмережах через кнопку нижче…