У той час, як чоловіки гарячково скуповують тюльпани, іриси, мімози та гіацинти, по дорозі додому міркуючи, чим іще можна доповнити квітковий подарунок, не всі жінки прихильно ставляться до святкування 8 Березня. Мовляв, це пережиток радянського минулого, ми проти совка і взагалі – приділяти увагу, робити приємні сюрпризи і говорити компліменти чоловіки мають робити на постійній основі протягом усього року. Тож чи правий Сергій Жадан, який закликає переглядати ставлення до радянських свят, зокрема, й до 8 Березня? Фальшиве радянське минуле, совок, цинізм і пристосуванство, дулі в кишені, адресовані владі – от і вся ціна таким святам. Зрештою, чи варто поставити галочку і раз на рік привітати кохану людину букетиком з теплиці? Портал Мегаполіс поцікавився у прекрасної половини людства, чи святкують вони 8 Березня і що означає для них цей день.

 

       Анастасія Яновицька, спеціаліст з міграції та міжкультурних відносин: “З самого дитинства нас привчали святкувати 8 березня як свято жінок, весни, краси і жіночності (щоб це не означало). Сьогодні це свято поглинула комерція. На мою думку, варто згадати, що насправді стоїть за Міжнародним Днем жінок. Це десятиліття, якщо не століття, боротьби половини людства за право будувати своє життя та робити вибір самостійно, на одному рівні з іншою половиною людства. Це не лише право голосу (а отже і можливість творити закони, за якими житимуть обидві половини), це і права на освіту, опіку над дітьми, роботу та багато іншого, що сьогодні ми вважаємо само собою зрозумілим. Напередодні 8 березня цього року я подивилася фільм “Суфражистка”, що показує історії жінок, які боролися за право голосу у Великій Британії. Сьогодні по всьому світу є жінки, чиї права так чи інакше обмежені: в Саудівській Аравії жінкам лише пообіцяли надти право голосу у 2015 році, в багатьох країнах жертв згвалтувань самих роблять винними, жінки піддаються прихованій дискримінації на роботі, вислуховують сексистські коментарі та жарти колег та ін.

Тому для мене 8 Березня – це день, коли необхідно згадати, що боротьба для жінок продовжується, але тепер на нашому боці є багато чоловіків, які не бояться називати себе феміністами, як, наприклад, прем’єр-міністр Канади Джастін Трудо, адже тепер це боротьба не лише за права жінок, а за гендерну рівність і право самовизначення. Чоловіки зіштовхуються з неменшою кількістю проблем, але про них не прийнято говорити “сильним та впевненим”. Тому на мою думку, якщо для Міжнародного Дня жінок виділяють вихідний день, то має бути вихідний і окреме свято для чоловіків. І це не мають бути свята, коли ми говоримо про те, які жінки “жіночні”, а чоловіки “мужні”. Це має бути день, коли ми святкуємо нашу різноманітність і можливість бути такими, якими хочемо ми і згадуємо, що не всі сьогодні, на жаль, мають однакові можливості. А дарувати квіти і подарунки коханим можна в будь-який з 366 днів цього року”.

 

Наталія Динник, лікар клініки «Оберіг», співробітник кафедри внутрішньої медицини №3 Національного медичного університету імені О.О.Богомольця:

“Для мене 8 Березня асоціюється зі святом весни, гармонії та оновлення! Давно слід перейменувати у свято Мами, адже саме дане призначення відрізняє жінок від чоловіків і водночас доповнює та гармонізує усе навколо.. Усім у цей день хочеться побажати радості, весняних оновлених сил, посмішок, Материнської Любові та Гармонії!

Сподіваюся, незабаром у нас з’явиться два нових приємних свята: справжньої гідної української жінки – день Народження та день визволення Надії Савченко. Адже Надія – яскраве уособлення вільної жінки, день народження якої припадає якраз на міжнародний день матері – 11 травня”.

 

Світлана Максимець, редактор: “Що для мене 8 Березня? Однакові саморобні листівки для мам, як це було колись у радянській школі. Букетики мімози та однойменний салат на столі на честь свята. Необхідність привітати донечкину вчительку, викладачку хореографії та ще кількох її колег, для яких це майже головне свято життя. Заклопотані збентежені чоловіки, які виконують занудний обов’язок перед колегами-жінками.

Мені не потрібен спеціальний день в календарі, щоб замислитися про рівні права жінок та чоловіків, про сексизм і шовінізм нашого суспільства. Тим більше не розумію, чому такий день повинен бути святом. Свято, що жінка починає думати про свої права? Чи свято, що хтось колись їх виборов? Досить лицемірно!Тому для мене цей день – просто додатковий вихідний, несподіваний день тепла і світла одразу після сірих зимових місяців”.

 

Наталія Гейчук, журналіст: “Сприймаю 8 Березня як свято весни. Після довгих сірих, холодних зимових днів саме 8 березня і днів за два-три до цієї дати все раптово змінюється завдяки посмішкам, квітам, теплим вітанням навіть від незнайомих людей на вулиці.Від цього свята не очікуєш дива, як від Нового року чи Різдва, з 8 березня ніхто не обіцяє собі почати життя спочатку чи щось кардинально в ньому змінити, воно не наповнює любов’ю та гордістю за свою країну і не є точкою відліку.

Проте для мене саме з цього дня починається весна. Навіть якщо за вікном іноді ще не зовсім весняна погода, але, як мінімум, настрій вже точно весняний – сонячний і веселий. Можна сперечатися щодо доцільності збереження цього радянського свята, а можна просто дещо відкоригувати його зміст і прибрати зайвий офіціоз. Свято весни, краси й жіночності обов’язково має бути, тому що воно дозволяє нам відволіктись від буденності і зігріти теплом і щирістю тих, хто поруч”.

Єлизавета Масляк, юрист, волонтер ініціативи “Герої АТО”: “Для мене свято 8 Березня – це насамперед  згадка про дитинство, бо саме тоді, коли ми були малими, я, мама та старша сестра жили разом, а потім всі розлетілись з сімейного гніздечка. Я готувала листівки, майструвала дощечки з дерева, тато підтримував і допомагав…

Наразі – це зайвий привід сказати рідним жінкам, як я їх люблю і просто посміхнутись Весні. Також я започаткувала для себе своєрідну традицію -вітаю всіх сетричок та близьких смачними пряниками. Більшість родичів живуть у різних містах, тому надсилаю вітання поштою замість квітів”.

 

Анна Шестак, журналіст “Бульвару Гордона”: “Я вважаю, що добре, коли квіти, подарунки й інші приємні несподіванки жінкам треба дарувати не лише у “червоний день календаря”. Але є чоловіки, яким для подарунків потрібен привід. І саме для них, на мою думку, існує 8 Березня)).

Звичайно, як і всі, я знаю історичні витоки Міжнародного жіночого дня, але, чесно кажучи, не ставлюся до нього вороже. Принаймні, коли мені говорять: “Із 8-м Березня!” і дарують квітку чи якусь милу дрібничку, не фиркаю і не кажу: “Я цей день не святкую!”. Просто дякую і тішуся. І все))”.

 

Анна Лукяненко, науковець, кандидат технічних наук: «Не вважаю, що 8 Березня потрібно якось особливо святкувати, я проти офіціозу чи ритуалів, загалом я не є палкою прихильницею радянських трендів:) З іншого боку, привітати своїх коханих та рідних жінок має кожен чоловік. І не обов’язково дарувати дорогі подарунки, не в цьому суть. Головне – приємні слова від душі, увага, час, проведений разом і якась мила дрібничка на згадку”.

 

Марина Курильчук, редактор: “Навколо свята 8 Березня щороку точаться суперечки про його доцільність. Цього року з’явилася нова причина для показово-зневажливого ставлення до “жіночого дня” — оголошена минулого року масштабна декомунізація, яка, на думку багатьох, має торкнутись і цього «комуністичного пережитку”.

День боротьби за права жінок — так започатковувалося це свято. У пострадянських країнах він став вивернутим навиворіт — жінка сприймається як безпомічне, хоч и працьовите створіння, якому один день на рік все ж дали відпочити від хатньої роботи и подарували тюльпани. У той же час по всьому світу, навіть у розвинутих країнах, спостерігається розрив між зарплатнею чоловікам та жінкам від 30 до 70%, і чим вище посада, тим більший розрив. На плечах жінки досі за замовчуванням лежить уся хатня робота. І це лише верхівка айсбергу чоловічого світу. Тож хіба закінчилась боротьба? Та найбільший зиск зі свята мають лише продавці квітів, а жінки радо приймають дарунки весни, куплені втридорога. Очевидно, що сучасне святкування 8 Березня таке, що “навпакіше” не буває:) То святкуватити чи ні? На щастя, для мене це питання вирішилось іще 10 років тому— у цей день я святкую день народження свого хлопця!”.

 

Наталія Козлова, кондитер: “До свята 8 Березня ставлюсь дуже спокійно. Мені більше імпонує інше свято – День Матері. Звичайно, приємно, коли дарують квіти, роблять компліменти, щиро вітають зі святом весни. Проте я переконана, що чоловікам не потрібен для цього особливий привід, офіційне свято, увага і любов мають супроводжувати прекрасну половину людства протягом усього року”.

 

Яна Сікорська, волонтер: “Я не святкую 8 Березня вже третій рік поспіль. Перший рік не святкувала, оскільки це було, м’яко кажучи, неактуально через нещодавній на той час розстріл Небесної Сотні. Після всіх тогочасних подій, Майдану, анексії Криму та початку війни, я по-іншому подивилась на багато речей, пов’язаних з Радянським Союзом і Росією. У контексті цього про 23 лютого годі й говорити, і 8 Березня для мене набуло схожого змісту, комуністичного та радянського. Тим паче є безліч інших дат і нагод, аби підкреслити своє ставлення до дівчини, жінки, дружини, бабусі, доньки”.