15 років тому Україну відвідав Папа Римський Іоанн Павло ІІ. Іоанн Павло ІІ (ім’я при народженні – Кароль Войтила) – одна з найвпливовіших постатей в історії. Він прожив довге життя на землі, протягом якого ніс людям добро, передусім своїм словом, до якого прислухалися й у яке вірили. І після смерті він продовжує надихати мільйони людей в усьому світі.


Поляк за походженням, Іоанн Павло ІІ прислужився Польщі у боротьбі з тоталітарною системою. Він приїздив на рідну землю кілька разів, щоразу додаючи людям сил та віри для боротьби за позитивні зміни. Власне, загальновизнаною є думка, що саме діяльність Папи Римського прискорила повалення комуністичного ладу та розпад СРСР. Такою харизмою був наділений Іоанн Павло ІІ.

23 червня 2001 року він завітав до України, що було, безумовно, безпрецедентним явищем. І не лише з огляду на наведені вище факти. По-перше, за всю історію папи вдавалися до подорожей украй рідко. По-друге, до України до цього візиту (власне, як і після) понтифіки не навідувалися. По-третє, Іоанн Павло ІІ – людина енциклопедичних знань та всебічної обдарованості – залишив по собі інтелектуальний спадок, співвідносний із працями одного з найвидатніших філософів – святого Фоми Аквінського. І нарешті, цього понтифіка ще за життя називали святим.

За 26 років понтифікату Папа Римський Іоанн Павло ІІ відвідав усі континенти, провівши у подорожах загалом 822 доби. Отже, у червні 2001-го настала черга України. Папа відвідав Київ та Львів, де відслужив літургії, виголошуючи промови перфектною українською. А це, за великим рахунком, не дивина, адже поляку нескладно опанувати нашу мову. Але практика звертання до людей їхньою мовою була для Іоанна Павла ІІ чимось звичайним. До того ж, він вільно володів шістьма мовами.

Коли йдеться про Іоанна Павла ІІ, найчастіше вживається слово “перший”: перший понтифік-поліглот, перший папа-мандрівник, перший понтифік-неіталієць (від часів голландця Адріана VI, який керував Католицькою церквою у XVI столітті), перший папа-слов’янин та ще багато разів “перший”… До того ж, далеко не всі папи ставали святими. А Іоанн Павло ІІ став, та ще й у рекордний після смерті термін – за 9 років. Він відійшов 2 квітня 2005 року. У день прощання з понтифіком люди на площі святого Петра скандували: “Вже святий!” Понад мільйон із них становили поляки.

Підставою для розгляду питання про канонізацію покійного папи став зафіксований спеціальним трибуналом факт зцілення від хвороби Паркінсона французької черниці, яка звернулася до Іоанна Павла ІІ з молитвою про заступництво. Після цього справу було передано до Конгрегації у справах святих. Уже 29 квітня 2011 року тіло понтифіка було ексгумовано і розміщено перед головним вівтарем собору святого Петра у Ватикані, а після беатифікації (акту зарахування до лику блаженних) – перепоховано у новій гробниці у цьому ж соборі, головному храмі Католицької церкви. 1 травня 2011 року Іоанна Павла ІІ проголошено Блаженним.

До слова, випадок одужання французької черниці не єдиний приклад допомоги Іоанна Павла ІІ. Є відомості про подібні історії, й у них так само важко повірити. Наприклад: зцілення від раку польського хлопчика, якого батьки привезли до могили свого видатного земляка, де звернулися до нього з молитвою.
За два роки після беатифікації, 2 липня 2013 року, спеціальна комісія Ватикану визнала Іоанна Павла ІІ святим. А 27 квітня 2014 року відбулася церемонія офіційного проголошення його святим. Приїзд в Україну Іоанна Павла ІІ, звісна річ, мав для нас, українців, величезне значення.

По-перше, після його візиту помітно потеплішали стосунки між християнськими церквами всередині країни. Як відомо, частка католиків в Україні доволі вагома і становить серед інших релігійних конфесій приблизно 15%. До речі, саме завдяки Іоанну Павлу ІІ вдалося легалізувати Українську греко-католицьку церкву. І саме греко-католики (звісно, після православних християн) представляють у нас одну з найчисленніших за кількістю вірян конфесій.

По-друге (і найголовніше), у той непевний час зламу тисячоліть Україна все ще перебувала під гнітючим шлейфом радянського минулого. І саме Іоанн Павло ІІ міг добрати найкращі слова, щоб надихнути українців на боротьбу за свободу. Нам бракує його мудрих настанов і зараз, у неймовірно важкий етап цієї боротьби. Тому ми просто згадаємо, як рівно 15 років тому люди, незалежно від віросповідання і погодних умов, виходили на вулиці, щоб показати свою любов й отримати благословення найпопулярнішого папи всіх часів.Сподобалася публікація? Будь ласка, поділіться нею з друзями у соцмережах через кнопку нижче…