Центральний універмаг, що нині розташовується на розі Хрещатика та вулиці Богдана Хмельницького, споруджували впродовж 1936–1939 років. Фактично він, збудований у стилі раціоналізму, був однією з перших реконструйованих будівель колишньої імперії. Цей авангардистський напрям архітектури зародився у 20-х роках минулого століття, але особливої популярності на території СРСР набув у середині 30-х.

Будівлю, яку знесли перед зведенням ЦУМу, знали як Дім книги (спершу тут працювали представники державних видавництв, а згодом – представники влади).

Свято_трудящих,_день_огляду_бойових_сил_(17124864178)

За грандіозним на той час задумом архітекторів Л. Мецояна і Д. Фрідмана (творча майстерня О. Щусєва), універсальний магазин мав обслуговувати до 50 тисяч покупців щоденно.

Новозбудований універмаг дійсно вражав киян та гостей міста: зовні вкритий червоним мармуром, всередині він вабив око розкішними колонами, міцними капітелями і сходами. А наявність ліфтів на той час була чимось майже дивовижним.

800px-Hreshjatyk-Kyjiv-1962

Торговельна площа Центрального універмагу значно збільшилася після повоєнної реконструкції – у 1958–1960 рр. (добудоване крило з боку Хрещатика), і з того часу магазин міг обслуговувати понад 170 тис. покупців за день. Тоді будівлю, яка зазнала часткової руйнації, взялися відновлювати за проектом архітекторів І. Гомоляки та В. Жоги. ЦУМ прикрасили ескалатори, які з’явилися тут майже одночасно з метрополітеном.

У лютому 2012 року ЦУМ закрили на реконструкцію, яку очікують завершити цього літа. У результаті площа магазину має стати принаймні вдвічі більшою, при цьому зі старих конструкцій залишаться тільки фасади – та й ті відреставровані.

Фото з книги П. Позняка та С. П’ятерикова «Київ. Погляд через століття» та ВікіпедіїСподобалася публікація? Будь ласка, поділіться нею з друзями у соцмережах через кнопку нижче…