Сучасний леттерінг має небагато спільного з класичною каліграфією: середньовічною європейською, далекосхідною китайською та японською. Літера як творіння дизайну та ілюстрації постає у чималому рядку форм і досить важко виявити стилі у морі різноманіття. Каліграфія сьогодні з’являється у вигляді ілюстрованих мотиваторів, використовується для створення дизайну слоганів, написів для оформлення кафе та просторів, дизайну веб-ресурсів, фірмового стилю  та логотипів.

Леттерінг – це створення нових дизайнерських шрифтів та в цілому дизайн написів. Для когось це хобі, для когось – робота. Каліграфія й леттерінг тісно переплітаються, найчастіше дизайнери та ілюстратори займаються обома напрямками роботи зі словом та текстом.

Підробна каліграфія

Класичний каліграфічний набір включає в себе пробковий тримач для металевого пера, чорнила та склянку води для очистки пера під час роботи. При натиску та веденні пера вниз лінія стає товщою, а коли рука рухає перо вгору – тонкою. Ця особливість створює класичний каліграфічний малюнок слова, але є спосіб обходитися і без спеціальних інструментів. Для цього достатньо зробити напис олівцем або ручкою, злито та прописом, а потім за тим самим принципом домалювати потовщення на літерах.

Дизайн шрифтів

Наступна сходинка для дизайнера, що захоплюється каліграфією – створити власний шрифт. Зараз модні рукописні шрифти, проте для веб-дизайну вони використовуються рідко, адже є труднощі у розпізнаванні екзотичних шрифтів браузерами. Найчастіше оригінальні літери використовуються для графічного дизайну та створення логотипів.
Зазвичай умовою розпізнавання шрифту браузером є файл зі шрифтом на комп’ютері користувача, єдина альтернативна умова – це використання веб-сторінкою гугл-шрифтів, які підвантажуються з власного ресурсу. Вони все частіше використовуються для створення веб-сторінок.

Дизайн лого та леттерінг

Є два основних погляди на концепти логотипів. Одна сторона вважає, що лого має бути оригінальним, неповторним та привертати увагу споживачів, інший табір дизайнерів виступає за прості шрифти, які зручно читаються, розпізнаються браузерами та не створюють проблем з друкованною рекламною продукцією. Наприклад, візитівки. Складний шрифт або фірмовий знак просто не буде читатися на клаптику картону 9 на 5 см.

Якщо братися за шкалу кольровості, різноманіття технік та складності створення логотипів, то на одній стороні будуть логотипи для товарів широкого вжитку, потім розмістяться ресторани та простори, далі задають стиль дизайн-студії, для яких вланий логотип – частина портфоліо, завершують шкалу студії комп’ютерних ігор, мільтиплікаційні та кіностудії, в яких лого ще й анімовані.

Книги про каліграфію

Ю. Гордон “Книга про букви від Аа до Яя”. Юрій Гордон – професійний “шрифтовик”, дизайнер та ілюстратор – спробував відповісти на питання, що таке кирилиця та чому вона саме така. Однак менш за все це книга про історію – навпаки наглядний посібник про дизайн та читабельність шрифтів, де кожному зразку кирилиці присвячений окремий розділ.

О. Королькова “Жива типографіка”.Книга Олександри Королькової побачила світ у 2007 році та пережила декілька видань. Вона є результатом викладацької роботи школи графічного дизайну й за атмосферою є «студентською»: як просто та доступно розказати про типографіку та її основні поняття. У Королькової багато прикладів та ілюстрацій.

Л. Проненко “Каліграфія для всіх”. Книга створена за ініціативи студії Артемія Лєбєдєва та вирізняється великою кількістю ілюстрацій. Художник і каліграф Леонід Проненко спробував закохати в мистецтво каліграфії читачів, і йому це вдалось.

Каліграфія для початківців

Насамкінець варто порадити спробувати каліграфію всім, хто цікавиться дизайном. Можна розпочати з підробної, а потім купити необхідні інструменти.

Нижче наводжу декілька уроків каліграфа Пола Антоніо – вже 25 років від керує власною студією, клієнтами якої є такі відомі компанії як Tiffany&Co, Ralph Lauren та Louis Vuitton.

Як вибрати каліграфічний пензлик.

Як застосовувати каліграфічні інструменти.

Як зробити перший каліграфічний напис.Сподобалася публікація? Будь ласка, поділіться нею з друзями у соцмережах через кнопку нижче…