“Контрактовий ярмарок завжди відбувався у лютому. Під час ярмарку Київ помітно “оживав”. На вулицях майже на кожному кроці траплялись карети поміщиків, запряжені цугом. На санях сиділи ясновельможні пани-маршалки в характерних шапках з каракуля та елегантному вбранні. За ними тягнулись цілі поїзди саней з провізією і різним добром.

У Києві навіть між багатими і бідними людьми існував звичай здавати на час контрактів свою власну квартиру внайми для тих, хто приїхав на ярмарок. Оренда в ті часи була доволі дорогою: від 300 до 500 рублів за 4-5 кімнат без того рівня комфорту, до якого ми звикли зараз. Натомість до послуг гостей були конюшні та каретні сани. Поміщики приїжджали на контракти, щоб продати свій хліб, який довго стояв у скирдах. Укладались різні контракти, орендні та інші договори, наймали економів, керуючих справами поміщиків та ін. Проте головною причиною приїзду панства була можливість розважитись і відволіктись від нудного сільського життя.

Під час контактів особливою популярністю користувалась гра в карти. Гра ця відбувалась на Подолі, в Контрактовому будинку. Для гарантії понтерів (той, хто грає проти банку) від різних шулерських прийомів було заведено, щоб коли гра стасована і зрізана, приколоти її кинджалом до дерев’яного стола. Карти одна за іншою, в послідовному порядку, на очах в усіх гравців, стягували з кинджалу, і коли талія закінчувалась, всі карти були зіпсовані і замінювались новими. На всіх столах були гори золота та асигнацій.

Крім офіційної, відкритої гри в Контрактовому будинку паралельно відбувалась гра в готелі “Люнівер”. Тут уже в інтересах шулерів, завдяки яким отель головним чином й існував, будь-які перестороги ігнорувались. Талію брали прямо в руки, а різним випадковостям не було кінця, часто карти були вже заздалегідь складені й тасувались для вигляду, без порушення порядку їхнього укладання, зрізались “під коробку” одним зі своїх підлабузників. Якщо хтось і з приватних осіб, які не належали до компанії шулерів, заявляв про своє бажання приєднатись до гри, йому це із задоволенням дозволяли, бо тут у шулерів були свої прийоми, щоб точно виграти. Будь-яка гра в “Люнівері”зазвичай завершувалась тим, що недосвідчених молодиків шулери залишали без копійки, а іноді й без одягу:) Тоді на сцену виходив “генерал”.

– Ну, Ваша Високоповажносте, куди ви нас сьогодні відвезете? – запитував шулер Божко, який обібрав усю компанію та вже роздав гроші своїм співучасникам.

“Генерал” подивився на годинник і розвів руками. Зараз опів на третю ночі. Заміжні дами не можуть піти з дому. Доведеться їхати до Марії Олександрівни Голосєєвої чи до Анни Іванівни Гінде (власниці публічних домів; імена змінені. У час, який описує автор, публічні доми розташовувалися на вулиці Еспланадній, пізніше – на Прозоровській. До початку 1860-х років такі заклади існували на Андріївському узвозі та Козиноболотній вулиці. На клопотання А.М.Муравйова частину домів перевели у Плоску ділянку – за Канаву, а частину – в Либідську). До речі, у неї зараз цікавий товар – її вродлива донька Надія, яка нещодавно розлучилась з чоловіком. Та й крім того в її розпорядженні цілих півміста гарненьких жінок. Варто їхати, в її альбомі є що вибрати!

– Дивіться, “генерале”, щоб у неї не сталась історія, схожа на історію з монахинею, – зауважив Шутгорой.

–  А ви краще й не суньте свого носа, куди не треба, він у вас і без того на нитці тримається, – пожатував нахабний “генерал”, розсмішивши до сліз усю компанію. Справа в тому, що ніс у Шутгороя постраждав від вовчанки і через це всі жінки тікали від бідолаги, наче від чуми.
Історія з монахинею, як виявилось, була одним із фокусів винахідливої мамаші Гінди, яка одягнула в костюм монахині свою красуню-доньку, щоб таким чином спокушати заможного малоросійського поміщика В-ського – відомого ловеласа.

– “Ну, панове, їхати, так їхати”,– сказав папуга, коли кішка тягнула його за хвіст з клітки, – знову пожартував “генерал”, і вся компанія рушила на вулицю…”

За матеріалами книги О.В.Паталєєва “Старий Київ. Зі спогадів Старого Грішника”Сподобалася публікація? Будь ласка, поділіться нею з друзями у соцмережах через кнопку нижче…