Коти понад 10 тисяч років є однією з найулюбленіших хатніх тварин у світі. У науковому співтоваристві популярна теорія, яку підтверджують історичні артефакти та сучасні дослідження, що коти добровільно вирішили взаємодіяти з людьми, вважаючи людей своїми партнерами.


З глибини віків до нас доходять  відомості про життя та побут людей, які жили тисячі років тому, в тому числі є записи про наших чотирилапих друзів. Навіть у Біблії та Корані є спогади про котів. Також є ще більш давні записи про котів і їхню соціальну роль у тодішньому суспільстві. Скажімо, в Стародавньому Єгипті коти були культовою твариною, котру шанували і любили. Життя кішки цінувалося на рівні життя фараонів. Поруч із культом бога сонця Ра важливого значення набуває богиня, яку ототожнюють з котами та зображують із котячою головою. Бастет – богиня радощів та народження дітей, її культ  зародився в місті Бубастис в дельті Нілу, а всі коти вважались її священними тваринами. Єгипет -країна зі спекотним кліматом, там чудово почуваються та активно розмножуються миші, щурі, змії та інші шкідники, які знищують зерно. Коти ж полюють на цих шкідників, допомагаючи людям зберегти врожай. а коти відомі якраз тим, що вони полюють на цих шкідників.

Іще одним яскравим прикладом проявом подяки котам, які допомагали людям боротися зі шкідниками, – японський острів Тасіро. На цьому острові знаходиться лише два селища, між якими побудований храм, присвячений котам. До ХХ ст. на острові було шовкове виробництво, зокрема, там вирощували шовкопрядів, якими полюбляли ласувати миші. Для боротьби з гризунами на острів завезли котів. У комфортних умовах коти почали активно розмножуватись і своєю чисельністю переважали людей. Згодом, з занепадом шовкового виробництва, люди поступово покидали острів. Ті, хто залишився, досі доглядають за нащадками завезених багато років тому котів. Зараз острів Тасіро – туристичне місце, куди з’їжджаються фанати котів, щоб побачити справжнє котяче царство.

Такі історичні пам’ятки є символом позитивної взаємодії людей і котів. Згідно з багатьма легендами і дослідженнями ми бачимо, що кішки добровільно приходять на допомогу людям, за що люди відповідають вдячністю. Але вдячність проявляється не тільки у вигляді догляду за чотириногим помічником, але так само люди починають персоніфікувати котів та інтерпретувати поведінку тварини згідно зі своїм світосприйняттям.

Щоправда, котяче життя не завжди було щасливим. Наприклад, у буддизмі кота вважають занадто свавільною твариною, яка не прийшла до Будди, коли він помер, щоб віддати йому почесті, в той час вона розважалась. Тому кіт – тварина нечестива. У середньовічній Європі за часів полювання на відьом образ кота починається ототожнюватися з дияволом. Вважалося, що відьма могла перетворитись на кішку; тварин спалювали і методично знищували по всій Європі. Але в подальшому європейці дуже жорстоко за це поплатились, бо з винищенням котів вузькі кам’яні вулички заполонили щури – переносники чуми. Завезення та розведення котів було одним із вирішальних факторів, котрий допоміг людям вижити.

Коти намагаються спілкуватися з нами як з рівними собі. Коти, які активно контактують з людьми, намагаються копіювати поведінку людини, тембр та інтонацію мови для того, щоб сповістити людину про своє бажання або виразити якусь свою емоцію. Наразі вчені виокремили котячих 16 звуків.

Наведемо декілька моментів у поведінці котів, які допоможуть Вам встановити правильний контакт з тваринами:

–    у першу чергу треба зазначити, що не тільки людина вибирає собі тварину-компаньйона, а й тварина може вибирати Вас. Добрим знаком у виборі кошеняти є те, що маля одразу піде до Вас на руки або якщо кошеня підбіжить на вулиці і почне цілеспрямовано йти по Ваших слідах – це означає, що хвостатий не проти продовжити знайомство. Швидше за все, кошеняті сподобався Ваш запах, поведінка або манера рухатись. Якимось дивним чином коти можуть дуже чітко зрозуміти, яка людина їм підходить. Бувають випадки, коли вже доросла тварина може піти до іншої людини без видимих на те причин.

– Також треба звернути увагу на емоції тварини стосовно людини. Якщо кішка дозволяє Вам торкатися свого живота та голови, підставляючи ці частини тіла для пестощів при цьому голосно муркочучи, це свідчить про глибоке почуття прихильності. Інколи такі дії можуть супроводжуватись грайливим обійманням лапами Вашої руки, легким покусуванням, а потім зализуванням цього місця – такий котячий поцілунок.

– Любов кішки до людини іноді супроводжується ревнощами. Вона може пошкодити Ваше майно чи навіть вкусити. З власного досвіду скажу, що кішка може хотіти, щоб Ви завжди були поряд з нею, постійно приділяли їй увагу. Такого ставлення вона може вимагати неадекватною поведінкою: псувати одяг та взуття, кусати Вас і Ваших рідних. Просто кішка або кіт вважає себе Вашим кошеням або партнером.

– Якщо кішка, навпаки, приділяє Вам увагу, робить подарунки у вигляді їжі або впольованої тварини, така опіка виходить з позиції кішка-мати і людина-кошеня. Та не лише кішки можуть опікуватись людиною. Кіт теж стає дбайливим опікуном. Також домашня тварина може захищати Вас у випадку нападів і, якщо кошеня народилося в родині, де були собаки, то  змалечку може копіювати собачу поведінку – ричати, коли приходить хтось чужий, гуляти на повідку, приносити капці тощо.

Для налагодження контакту зі своїм вусатим муркотуном і комфортного співіснування під одним дахом, треба запам’ятати наступні правила:

1.    Кішка – самодостатня, розумна тварина, в якої не виникає проблем із соціалізацією. У неї є чіткі установки поведінки, котрі вона перейняла від матері (від народження до чотирьохтижневого періоду).

2.    Кішка – тварина з поняттям про власний простір, вона є істотою територіальною. Дуже важливо забезпечити кішку власним простором, де вона могла би відпочивати від спілкування з людьми та іншими хатніми тваринами. Також при наявності більше двох котів кожній кішці треба виділити по дві миски (для їжі та води), окремий туалет.

3.    Не бийте кішку. Фізичне насильство кішка сприймає як виклик і продовжує шкодити або може вступити у відкриту конфронтацію, подряпати чи вкусити хазяйку.
Основою здорових стосунків між представниками котячих і людьми є правильно закладений фундамент. Для кошенят любов і виховання матері  так само важливі, як і для людей. Якщо Ви плануєте взяти в родину кошеня, то краще за все спершу налагодити стосунки з вагітною кішкою, бо тільки вона буде виховувати малюка до 8 тижнів. Налаштовувати контакт із кошеням треба з самого народження. Саме в той час, коли кішка-мати закладає основні риси поведінки в своїх дітей, Вам треба частіше навідуватись до кошеняти. Таке раннє знайомство допоможе мінімізувати психологічну травму від розлуки з матір’ю. Наголосимо, кошеня повинно знаходитись зі своєю матусею до 8- тижневого віку (максимум до 12-ти тижнів).

Коли кошеня переїхало у Вашу оселю, треба докласти максимум зусиль для адаптації малюка. Перш за все враховуйте вік Вашого вихованця, створіть комфортні умови, щоби він міг лазити та гратись. Раджу запастись картонними коробками різних розмірів і побудувати з них лабіринти. З декоративного пір’я і ниток або з інших підручних матеріалів зробіть мішень та прив’яжіть мотузку, протягніть мотузкку через лабіринт, а мішень залиште перед входом до лабіринту. Покличте кошеня і тихенько потягніть за кінець мотузки, коли кошеня добіжить до фінішу, дайте йому винагороду – шматочок м’яса або трохи корму. Згодом завдання можна ускладнювати. Такі ігри допоможуть кошеняті розвинути  інтелектуальні здібності, соціалізуватись та більше Вам довіритись. Не зайвим будуть і різні котячі будиночки та стійки, по котрим кошеня зможе лазити і точити кігті.

У той момент, коли ви наважуєтеся завести кошеня чи взяти додому дорослого кота або кішку, головне – відкрити своє серце для вихованця, полюбити його, прийняти як позитивні риси характеру, так і недоліки. Для створення позитивного зв’язку між людиною і вихованцем навчіться терпінню й усвідомте, коти – це наші друзі, а не тимчасова забавка. А для початку – закохайтесь в його муркотіння…Сподобалася публікація? Будь ласка, поділіться нею з друзями у соцмережах через кнопку нижче…