Якщо вам коли-небудь траплялося мати справу із судовими позовами, то ймовірно ви розумієте, наскільки складною, незрозумілою та недосконалою є юридична практика у нашій країні.

Спостереження збоку за розглядом справи часто нагадує фрагмент знаного з дитинства мультфільму «Дванадцять місяців» із коронною фразою: «Казнить, нельзя помиловать»…

Лише днями нам вдалося дізнатися сенсаційну інформацію – в Україні вже декілька років поспіль існує практика досудового розгляду справ (медіації). І якщо за кордоном її запроваджує кожна юридична компанія, то в Україні знайти фахівців ще дуже складно.

Запитаєте – чому? Відповідь проста – суди, процеси, розгляди – це спосіб заробітку добрих грошей із клієнта…

Досудове рішення проблеми – мінімальні витрати часу, коштів та нервів загалом.

Озброївшись власними зв’язками, нам вдалося знайти фахівця із досудового вирішення спорів. Тож ми дізналися із офіційного джерела про всі переваги цього процесу для замовника.

Марія Ліскович із дитинства мріяла бути адвокатом. Маючи вроджене загострене відчуття справедливості, бажала захищати несправедливо ображених.

Освіту здобувала в кількох закладах (Київський національний університет внутрішніх справ, Міжнародний університет фінансів, Державний інститут інтелектуальної власності, Літня школа з інтелектуальної власності в Університеті ім. Т. Шевченка, отримала Сертифікат експерта з досудового вирішення спорів Торгово-промислової палати Мюнхена та Верхньої Баварії).


Маріє, ви експерт з досудового вирішення справ, чим саме зацікавила ця ланка роботи?

Я – людина дуже раціональна. Розпочавши адвокатську практику, побачила, що більшість судових справ стали результатом невдалих домовленостей чи переговорів. І тоді роками, за великі гроші, компанії, партнери, у яких були чудові стосунки, виснажують одне одного у судових процесах, де, до речі, втрачають будь-який контроль над тим, як буде вирішена справа. Я кажу про ситуацію у правовому полі, оскільки проти будь-яких корупційних схем, на які також витрачаються гроші.

У мене дуже високий рівень відповідальності як перед клієнтами, так і перед собою. Тому коли клієнт очікує від мене «нечесної гри» я відмовляюсь від співпраці

Які справи вже вдалося владнати?

Кожна справа унікальна. Бувають складні, коли дуже високий рівень емоційної напруги, тож владнати їх не вдається. Тут йдеться скоріше про «помсту», коли сторони замість того, щоб напрацьовувати варіанти, лише провокують одна одну.

Тоді я відмовляюсь від роботи, оскільки не бачу бажання сторін владнати конфлікт. За 2 години розмови часто вже зрозуміло, чи є сенс продовжувати.

Простіше працювати з тими, хто розглядає ситуацію з раціонального боку і дійсно бажає знайти вихід.

Та все ж без емоцій нікуди. З ними доводиться працювати і виводити ситуацію у вигідне для обох сторін русло. Я рятую бізнеси своїх клієнтів.

Одна з моїх улюблених справ стосувалася невдало виконаного замовлення. Одна сторона наполягала на тому, що робота виконана добре, інша – що результат роботи – зовсім не той, про який домовлялись спочатку.

З правової точки зору ситуацію неможливо було вирішити, оскільки домовленості не були закріплені документально (як це часто буває). Тому одна зі сторін прагнула просто знищити бізнес іншої та вже активно до цього готувалася.

В результаті моєї роботи за 4 дні вони владнали конфлікт і навіть домовились про подальшу співпрацю над новим проектом!

Моє основне завдання як експерта з досудового врегулювання спорів полягає в тому, щоб сторони знову могли вести діалог. Тоді останню годину я просто спостерігаю за тим, як вони домовляються між собою

–       Як гадаєте чи матиме ця галузь розвиток та затребуваність в Україні?

У бізнес-середовищі, де звикли рахувати гроші і берегти репутацію – однозначно. Особливо у випадках, які стосуються бізнесу з іноземними партнерами. Не останню роль у попиті на цю послугу грає свідомість населення. Деяким просто хочеться помститися. В ці ігри я не граю.

Наша судова система себе давно скомпрометувала. На жаль, те ж саме відбувається і з адвокатурою. Часто до мене приходять клієнти, попередній адвокат яких або зник, або просто обманював.

Наразі у нас в першому читанні прийнятий відповідний закон щодо процедури досудового врегулювання спорів («Про медіацію»). Крім того, діють кілька нормативних актів, які передбачають процедуру досудового врегулювання спору, насамперед, у сфері сімейних відносин. Для бізнесу традиційно можна згадати процедуру переговорів перед судовим вирішенням спору.

На сьогодні послуги з досудового врегулювання спорів надають Центр медіації (досудового вирішення конфліктів) при Київській торгово-промисловій палаті, Український центр медіації, приватні компанії та експерти

–       Як досудове врегулювання справ розвинуте за кордоном?

–       Як процедура медіація виникла ще в 70-х роках у США. На законодавчому рівні вона давно закріплена у Великобританії, США, Австрії, Німеччині, Китаї, Угорщині, Білорусі. На сьогодні існує ряд міжнародних актів про процедуру досудового врегулювання спорів (медіацію): Кодекс медіатора, затверджений Європейською комісією, Типовий закон про медіацію розроблений комісією ООН з міжнародного торговельного права та інші.

–       Наведіть кілька прикладів закордонного стану справ?

–  У Великобританії, наприклад, якщо одна зі сторін відмовляється від вирішення спору у досудовому порядку, вона має самостійно понести всі судові витрати.

У Німеччині посередники працюють прямо у судах, а кожен випускник юридичного факультету проходить курс із досудового врегулюванню спорів (медіації).

В Австрії професія посередника з досудового врегулювання спорів (медіатора) внесена до державного класифікатора професій.

–       У чому полягають переваги досудового рішення справ від судового?

–       Переваг у процесі медіації безліч. Насамперед – економія часу та грошей, адже неможливо прорахувати скільки місяців або років спір буде розглядатися в суді та скільки грошей буде витрачено на кваліфікованих спеціалістів

–       Контроль сторін над процесом переговорів.

–       Самостійне вироблення спільного рішення.

–       Конфіденційність (судова система цього не забезпечує).

–       Збереження репутації.

–       Відновлення стосунків.

–       Можливість вироблення креативних взаємовигідних рішень, яких у судовому порядку отримати неможливо.

–       Рівень виконання домовленостей за результатами процедури досудового врегулювання складає від 80 до 90%. Жодна судова система такого не забезпечує.

–       Ви часто відвідуєте тренінги, що вони вам дають?

–       Для мене курси та бізнес-навчання – це постійне підвищення кваліфікації, яке надалі стає перевагою для моїх клієнтів. Я спеціалізуюсь у сфері інтелектуальної власності та IT, де законодавство дуже далеке від досконалості. Тому важливий постійний обмін досвіду з колегами

–       Які юридичні процеси є для вас цікавими і чому?

–       Я пройшла шлях від молодшого співробітника юридичного відділу до юриста керуючої компанії медійного холдингу. Від адвоката до експерта з досудового вирішення спорів. Найбільшу віддачу для себе вбачаю саме в останньому. Адже замість того, щоб розвивати конфлікти, які виснажують сторони, я допомагаю швидко та вигідно їх вирішити.

–       Ваша сім’я підтримує вас у ваших проектах та нововведеннях?

–       Найбільшу підтримку я отримую від свого чоловіка! Іноді здається, що він вірить у мої проекти більше, ніж я. Тож саме завдяки йому я маю можливість займатися розвитком поки що нової для України галузі досудового врегулювання спорів. І звичайно, наша донька – головний двигун та мотиватор на шляху до успіху.

–       Чим ваша юридична практика вирізняє вас серед решти юристів країни?

–       Основна моя спеціалізація – інтелектуальна власність, IT та досудове вирішення спорів у цих сферах. Я знаю їх з усіх боків і одразу відверто можу сказати клієнту, коли є сенс йти у переговори, а коли єдиним варіантом рішення є суд.

Зазвичай адвокати ставляться з недовірою до досудової процедури врегулювання спорів. Але це частіше від нерозуміння її суті та бажання заробити звичним та зрозумілим для себе способом. Я ж пропоную ті варіанти, які будуть найкращими для моїх клієнтів.

–       Як воно бути жінкою-юристом, яка має досудово вирішити, наприклад, скаргу двох керівників мегакорпорацій?

Моя жіночність мені не заважає! Мене рекомендують як професіонала. Погодьтесь, якщо отримуєте гарний результат – не важливо, хто ваш радник – жінка чи чоловік

–       Які особисті навики допомагають вам у професії?

–       Я мислю раціонально і розумію почуття клієнтів. Це імпонує. А висока кваліфікація та увага до ключових інтересів свідчать самі за себе.

–       Ваші найбільші здобутки за останній рік?

–       Отримала Сертифікат експерта з досудового вирішення спорів Торгово-промислової палати Мюнхена та Верхньої Баварії. Тепер маю право практикувати у цій галузі в Європі, адже сертифікат підтверджує відповідність кваліфікації європейським стандартам. В Україні я стала експертом з досудового вирішення спорів Київської торгово-промислової палати.

–       Чи часто мандруєте?

–       Мандри дуже любимо сім’єю. Постійно пізнаємо різні країни світу, адже кожна із них унікальна по-своєму. У Греції національна особливість – лінощі. Але ми активно відпочивали на яхті.

В Австрії насамперед помічаєш порядок і високу соціальну відповідальність. Я як недосвідчений лижник була впевнена, що мене витягнуть з будь-якого замету.

А у В’єтнамі ми взагалі непередбачено залишились на цілий місяць.

Навіть під час мандрів я дуже часто зважаю на розвиток юридичної системи країни. Адже завжди корисно мати закордонний досвід вирішення навіть буденних справ

Переконана, що у близькому майбутньому в Україні судова система також зміниться в кращу сторону. Адже досудове вирішення справ (медіація) – це перші кроки наближення до юридичних стандартів Європи!