Тренер з безпеки Ірина Земляна завітала до Київського національного університету культури і мистецтв з лекцією про безпеку журналістів.

11 квітня 2017 року в КНУКіМ (Київський національний університет культури і мистецтв) відбулася чергова зустріч з цікавою особистістю. Цього разу до студентів була запрошена Ірина Земляна – медіа-експерт та тренер з безпеки Інституту масової інформації м. Києва. За освітою Ірина – маркетолог, до того ж вона декілька років після закінчення університету працювала викладачем. Згодом зрозуміла, що в цій професії не зможе повністю реалізуватись івирішила присвятити себе суспільно корисній діяльності.

Основною темою тренінгу Земляної була безпека журналістів під час відрядження в зону АТО. Вона розповіла, яким чином можна виконати редакційне завдання і при цьому залишитися у безпеці. Ірина зазначила, що в умовах військових дій на сході України варто прискіпливо підходити до збору у подібні відрядження. Обов’язково треба радитись з експертами з приводу того, що потрібно і що категорично забороняється брати з собою в зону АТО, адже будь-яка неуважність може стати для журналіста фатальною.

До їжі, яку варто брати в зону військових дій, Ірина Земляна віднесла дитяче харчування в невеликих упаковках, галетне печиво “Марія”, згущенку, арахіс (несмажений і несолений), сухофрукти та снікерс. Поширеним є міф про те, що хорошим продуктом для харчування на передовій є консерви. Насправді вони мають доволі специфічний запах, а також незручні у споживанні.

До взуття, яке неодмінно слід взяти з собою, входять трекінгові водонепроникні черевики, кросівки та гумові капці. Також має бути ліхтарик, причому з двома видами світла – звичайне біле та червоне, яке добре розсіюється в темряві і найчастіше непомітне для ворога. Звісно, потрібен рушник, але не звичайний, а флісовий. Забороняється брати  будь-яку зброю: якщо під час обшуку її знайдуть, у журналіста можуть виникнути серйозні проблеми.

Далеко не зайвим будуть перехідник і подовжувач, адже часто багатьох журналістів поселяють разом у невеликому помешканні, де обмежена кількість розеток. Варто взяти два зарядних пристрої до телефону, а от сам телефон краще брати звичайний і не дорогий (щоб не переживати, якщо загубиш чи розіб’єш).

Також Ірина зазначила, що потрібно брати з собою всі можливі сім-картки, адже мережа у того чи іншого оператора може зникати залежно від місцезнаходження людини.

Люди з поганим зором в зоні АТО мають користуватися саме окулярами, а не лінзами, адже у випадку несподіваних обстрілів серед ночі не буде часу вдягати лінзи, які повинні бути стерильними.

Важливим аспектом є й те, що журналіст не має брати в руки зброю. Зробивши це, він перестає бути незалежним представником ЗМІ і жодні міжнарожні  конвенції про захист журналістів вже не діють по відношенню до цієї людини.

“Коли ви берете зброю, то автоматично стаєте тією чи іншою стороною конфлікту”, – додає пані Ірина.

Найактивніші учасники дискусії отримали від Ірини Земляної у подарунок її книгу “Журналіст і (не) безпека”.

Більш детально ознайомитися з переліком необхідних речей та документів для поїздки журналіста в зону АТО можна на сайті Інституту масової інформації: