Грудень в Національній опері України сповнений передчуттями свята і подарунків. На прихильників балетного мистецтва очікує прем’єра двох одноактних балетів “Ночі в садах Іспанії”, створених на музику Мануеля де Фальї. Щодо прихильників опери, то з упевненістю можна сказати – вони отримають задоволення від зустрічі з всесвітньо відомими солістами – Ольгою Микитенко та Олександром Цимбалюком, які вже не вперше співають на головній оперній сцені нашої країни в рамках проекту “Українські оперні зірки у світі”. Цього разу – в операх П.Чайковського “Іоланта” та “Євгеній Онєгін”.

8 та 10 грудня – прем’єра двох одноактних балетів “Ночі в садах Іспанії” (Мануель де Фалья)

У грудні балетна трупа Національної опери України представить прем’єру “Ночі в садах Іспанії”, яка об’єднує два одноактні балети El Sombrero de Tres Picos (“Трикутний капелюх”) та, власне, “Ночі в садах Іспанії” на музику відомого іспанського композитора Мануеля де Фальї.

До речі, саме “El Sombrero de Tres Picos” (“Трикутний капелюх”) та “Ночі…2 привернули свого часу увагу Сергія Дягілєва. У результаті з’явився балет El Sombrero de Tres Picos (Трикутний капелюх), який отримав широку популярність. В оформленні El Sombrero… тоді брав участь сам Пабло Пікассо. А от що стосується “Ночей…”, які також дуже приваблювали Дягілєва, то цю постановку він так і не встиг реалізувати.

Щодо вечора одноактних балетів Мануеля де Фальї розповідає балетмейстер-постановник Аніко Рехвіашвілі: “Балетний вечір побудований за принципом оповіді іспанських новел, котрі прямо не пов’язані одна з одною. Таке поєднання обумовлено можливістю втілити на сцені постановку двох найяскравіших творів видатного композитора початку ХХ століття М. де Фальї – “Ночі в садах Іспанії” та El Sombrero de Tres Picos (“Трикутний капелюх”).

Перший музичний твір “Ночі в садах Іспанії”, що має авторський підзаголовок “симфонічне враження для фортепіано з оркестром”, написаний у формі триптиха, кожна частина якого має відповідну назву: “У Хенераліфе” (“У Старому замку”), “Віддалений танець”, “У садах С’єрра-Кордова”. Тож балет створений на музику, в якій повно і глибоко виражені поезія іспанської природи, ліричний настрій іспанської душі, на мелодії, сповнені то замріяним ліризмом, то терпкими співзвуччями і енергійними ритмами. Танець має романтичний, фантазійний характер, якого йому надають використані в сюжеті легенди  і перекази Іспанії. Міфологічні герої оповідають нам про пошуки насолоди і кохання…

Другий твір – це  фантазія на фольклорно-історичну тематику: динамічна картинка із життя іспанської провінції за мотивами популярної повісті Педро Антоніо де Аларкона. Музика балету іскриться народним гумором і зачаровує розмаїтістю композиторських технічних засобів та прийомів. Час від часу автор вплітає в оригінальну музичну канву гітарні  імпровізації, ритми фламенко, народні іспанські танці – фанданго, хоту, болеро, севіл’яну, фарруку.  Поєднавши в один вечір ці два музичні твори, ми отримали хореографічну оповідь про кохання. Але кохання досить різне – кохання божественне і земне”.

Диригент-постановник Микола Дядюра. Художник-постановник Марія Левитська.
Художник по костюмах – відома іспанська театральна художниця Габріела Салаверрі.

Виконавський склад дивіться на http://opera.com.ua/
Фото майбутніх декорацій надані художником-декоратором Національної опери України Оксаною Зелінською.

Обидві постановки створюються за підтримки Посольства Іспанії в Україні.
До того ж, протягом 2-х місяців у фойє театру працюватиме всесвітньо відома виставка бренду Liadró “Фарфор на пуантах”, відкриття якої відбудеться перед прем’єрою.

17 грудня – опера “Іоланта” (П. Чайковський)

“Іоланта” – остання опера Петра Ілліча Чайковського, написана за рік до смерті, у 1891 році, по праву вважається найсвітлішою оперою композитора. Київські глядачі вперше познайомилися з оперою в театральних сезонах 1903 – 1904, 1913 – 1914 рр.., а на сцені Академічного театру опери та балету УРСР ім. Т. Г. Шевченка прем’єра “Іоланти2 відбулася 7 грудня 1961 р.

Постановка опери “Іоланта” 2011 року на сцені Національної опери України, яку здійснили диригент, народний артист України Володимир Кожухар, режиссер Микола Третяк, народний художник України Марія Левитська – це красива і сповнена поетичної досконалості оповідь про любов, віру в Бога, велику силу духу, моральну чистоту, шляхетність, готовність до самопожертви, яких так не вистачає в сьогоднішньому житті.

Одну з головних партій виконує зірка світового оперного мистецтва, улюбленець столичної публіки, запрошений соліст Олександр Цимбалюк (Рене, король Провансу). Вперше цю партію Олександр виконав в березні 2016 року на сцені Opéra Garnier (Grand Opéra) в Парижі. Олександр – запрошений соліст Metropolitan Opera (США), міланської La Scala, лондонського театру Covent Garden, Copenhagen Opera House (Данія), Bayerische Staatsoper (Німеччина), Staatsoper Berlin (Німеччина), “Большого театра” Росії (Москва) та інших прославлених оперних театрів. 11 років був солістом Гамбурзької державної опери. Співак, чиє ім’я відомо поцінювачам у різних куточках світу, і чий бас затребуваний на найпрестижніших сценах, завжди знаходить час порадувати своїм виконанням київських глядачів.

Головні партії в опері “Іоланта” також виконують: Тамара Калінкіна (Іоланта), Ігор Мокренко (Роберт, герцог Бургундський), Дмитро Кузьмін (Водемон, граф, бургундський лицар), Іван Пономаренко (Ебн-Хакіа, мавританський лікар),  Руслан Танський (Альмерік), та інші.

21 грудня – опера “Євгеній Онєгін” (П.Чайковський)

Опера “Євгеній Онєгін” з незмінним успіхом йде на столичній сцені з 1983 року. Тоді режисер І.Молостова разом з диригентом С.Турчаком, художниками Ф.Ніродом та М.Левитською, яка створила ескізи костюмів, вдруге звернулася до прекрасної опери П.Чайковського (перший раз був у 1972 році, коли І.Молостова разом з диригентом О.Рябовим та художником  В. Левенталем створила цікаву, позначену багатьма творчими знахідками інтерпретацію “Онєгіна”).

І кожного разу цей шедевр світової оперної класики дарує глядачам чудову можливість зустрітися із видатними оперними виконавцями. У рамках проекту “Українські оперні зірки у світі” цього разу на сцену Національної опери вийдуть одразу два запрошених солісти – це Ольга Микитенко (Татьяна) та Олександр Цимбалюк (Князь Гремін). Для кожного з них ролі в “Євгенії Онєгіні” є знаковими.

Ольга Микитенко в 2007 році саме в ролі Тетяни брала участь в постановці всесвітньо відомого режисера Петера Штайна під керівництвом одного з найталановитіших молодих диригентів сучасності Кирила Петренка в Opéra de Lyon – постановка мала величезний успіх, тож у 2010 р. співачку запросили знову. Ольга – лауреат найпрестижнішої оперної нагороди світу – Гран-прі конкурсу ім. Марії Каллас, запрошена солістка Metropolitan Opera (США), Gran Teatre del Liceu (Іспанія), Royal Opera House (Швеція), Teatro dell’Opera di Roma та Teatro di San Carlo (Італія) та ін.

Олександр Цимбалюк в ролі Князя Греміна в квітні 2016 року виходив на сцену Гамбурзької державної опери.

Також головні партії виконують: Олександр Мельничук (Євгеній Онєгін), Юрій Аврамчук (Ленський), Ірина Петрова (Ольга).Сподобалася публікація? Будь ласка, поділіться нею з друзями у соцмережах через кнопку нижче…