Її ім’я – у списку 25 найкрасивіших оперних співачок світу. Вона успішно ламає стереотипи про нудну оперу і габаритних оперних дів. Вона мала безліч шансів зробити блискучу кар’єру за кордоном, але мріє популяризувати оперу в Україні… Мегаполіс пропонує вашій увазі інтерв’ю з неперевершеною Lady Opera – Ольгою Чубаревою.


Про попсу і класику

Попсою зневажливо називають популярну музику, але я навпаки в хорошому розумінні намагаюсь популяризувати класичну музику, оперний спів. Вважається, що академічна манера може бути вузько направленою лише на оперу, а я хочу показати всю широту її використання, адже вона може бути привабливою у будь-яких жанрах. У мене, наприклад, є декілька програм, де я співала українські пісні в джазових обробках. Використовую хіти класичної вокальної музики, сучасне аранжування, різноманітні технічні засоби, динамічне освітлення, сценографію, хореографію і створюю з цього справжнє видовищне дійство. Головне – мати креативні ідеї. Радію, що мій проект «Леді Опера» має успіх. Мені хотілося реалізувати його саме в Україні, тому що на Заході класика була завжди популярна, там активно ходять на концерти класичної музики. Там є державна підтримка, яка спрямована на утримання високого рівня загальної культури населення. Наприклад, навіть існує спеціальна система абонементу, який купується заздалегідь на цілий рік наперед для відвідування культурних заходів.

В Україні є популярні співаки, які маючи гарні голосові дані, створили собі “комерційні” образи, що мають успіх на ринку шоу-бізнесу. В Україні є свої закони його існування, і тут все зрозуміло. Це найкоротший шлях до популярності і високих гонорарів. Співаків, які виконують “попсу ” дуже багато, вони іноді навіть дублюють один одного манерою виконання, так що слухачі їх навіть плутають. На українському музичному ринку є достатня кількість чудових музикантів, співаків, які працюють у різних музичних жанрах, набагато складніших ніж “попса”, вони мають консерваторську освіту і створюють справжні сучасні шедеври. Але їм важко “виживати”.11202862_751622034959058_2472029859196890415_n

Мені треба було докласти величезних зусиль для створення арт-проекту «Lady Opera»

Гадаю, що той напрямок, який обрала я, а саме робити на широку публіку цікаві сучасні обробки класичної музики, використовуючи академічний оперний спів, синтез жанрів – це навпаки величезний клондайк, головне, креативні ідеї.

Про закордон і Україну

У нас, на жаль, немає умов, щоб утримати наші таланти, які виходять з музичних альма-матер. Вони закінчують навчання, проходять декілька конкурсів, їх помічають, запрошують, і звичайно, вони їдуть, тому що це гарний шанс реалізувати себе. Українці роз’їхалися по всьому світу, чи не в кожному оперному театрі є виконавці з України. Нашу школу і рівень підготовки наших музикантів дуже цінують. Україна завжди славилася потужними гарними голосами.

Я працювала за кордоном, але мені дуже хотілося реалізуватися саме в Україні. Я рада, що мені це вдається, що знаходяться меценати, які підтримують мої проекти.

Усі мої колеги, які давно і успішно працюють за кордоном, все одно мріють, щоб про їхні досягнення дізналися тут, щоб в Україні раділи і пишалися їхніми успіхами

IMG_0569

Про іноземних зірок на українській сцені

У квітні 2015 року у рамках другого сезону мого авторського проекту «Lady Opera» відбувся мій сольний концерт до Дня Європи “EUROPE” за участю світових оперних зірок, іспанських тенорів, які приїхали на моє запрошення. Вони багато чули про Україну і, звичайно, трохи насторожено ставилися до приїзду сюди. Але, по-перше, їх зацікавив мій проект, по-друге, у них було бажання на власні очі побачити все, що у нас відбувається. Вони були дуже здивовані, що ми продовжуємо працювати, що ми такі незламні і що попри все не втрачаємо ні сили духу, ні віри в те, що все буде добре. Вони захоплювалися гостинністю українців, культурою і красою Києва, були настільки вражені, що навіть не хотіли від’їжджати і казали, що обов’язково приїдуть знову. До речі, 5 лютого у Національній філармонії України під патронатом посольства Королівства Іспанії у супроводі симфонічного оркестру під орудою диригента Рікардо Касеро (Іспанія) відбудеться концерт іспанської музики, де співатиму я і тенор Ізраель Лоцано (Іспанія), який уже брав участь у моєму проекті «Lady Opera».

Про оперу і концертну діяльність

Якщо говорити про українські оперні театри, то тут можна довго «сидіти на дивані» і чекати своєї черги, щоб раз на місяць вийти і заспівати виставу

В оперних театрах дуже багато солістів, і дадуть тобі можливість заспівати, чи ні – зовсім не залежить від твого виконавського рівня. А, наприклад, у Національній філармонії при величезному “роздутому” штаті адміністрації солісту самому треба взяти на себе рекламу і продаж квитків. Замість активної творчої підготовки до виступу на сцені, артист вимушений займатися не своєю роботою. Концерт – це продукт тільки музичний, якому для продажу потрібна гарна реклама. Уявляєте, скільки державного бюджету витрачається на величезну адміністрацію, а ще й існують “мертві душі” у вигляді артистів філармонії , які отримують зарплату, не виходячи на сцену взагалі. Це нонсенс! Можна було б ці кошти використати на нові проекти, сучасне технічне оснащення, міжнародні гастролі українських солістів. Проблема набагато глибше, потрібно реформувати усю систему культури. Якби в Україні існувала контрактна система, вона би надала можливість запрошувати на роботу талановиту українську молодь, для якої “немає” вільних місць в оперному театрі, у Національній філармонії, вони “за бортом”. Але на контрактну систему обов’язково повинні перейти й адміністрація, яка на прикладі тієї же Національної філармонії надасть можливість припинити “совковий” підхід до роботи керівництва, яка працює за положеннями ще радянських часів. Директор повинен бути активним менеджером із сучасним мисленням і розумінням ринку та не забувати, що він тимчасово найманий на службу в першу чергу українській культурі. За кордоном у тебе є конкретні вистави, концерти, за них тобі платять гонорар, ти постійно задіяний і все залежить тільки від тебе, від твоєї підготовки, самовдосконалення, твоєї працьовитості і активності. На місці ніхто не сидить, конкуренція дуже велика.

Концертна діяльність, до речі, набагато складніша, але й більш гнучка та демократична, бо ти можеш вільно планувати свій репертуар. З іншого боку, це дуже складно, тому що, по-перше, весь концерт лежить на тобі, по-друге, кожен твір має коротку тривалість, відрізняється один від одного, тому треба швидко перелаштовуватися, створювати різні образи, змінювати манеру. На сцені – ти, як на долоні, уся увага прикута до тебе, неможливо сховатися за грим, якусь мізансцену чи костюм.

12043001_827794910675103_5210968346489726119_n

Про продюсування в оперній кар’єрі

На Заході у оперних співаків є агенти, які займаються їхньою концертною діяльністю. А у нас якесь замкнуте коло: вважається, що класична музика, академічний оперний спів – це не той музичний продукт, який можна продати, не докладаючи величезних зусиль, і заробити на цьому. Якщо брати продюсування, то поки що активності в цьому напрямку я не бачу. Нам ще треба працювати з нашим глядачем, залучати телебачення, можливо, створювати якісь державні програми на підтримку цього напрямку мистецтва. Усі свої проекти я роблю сама. Я сама собі продюсер. У нас дуже багато музикантів, з якими можна робити цікаві проекти, є дуже багато ідей, але проблема у фінансуванні. Потрібно вкласти величезні гроші, щоб організувати власні проекти. Усі мої концерти – це “живий ” звук.

Я думаю, що глядач має привчатися до “живих” концертів і музикант не має права виходити і співати під «плюсову фонограму», просто, як риба відкривати рота. Я вважаю, що це обман і глядач не повинен за такі концерти сплачувати гроші. Подивитися на зірку можна і вдома по телевізору

12376522_868739013247359_2020650561451797283_n

Про співвідношення таланту і праці

Якщо ти не реалізовуєш талант, даний тобі Богом, він його у тебе забирає або карає. Можливо, не вистачило сили духу, характеру, адже шлях артиста дуже тернистий. Звичайно, є сплески успіху, але перед успіхами є падіння і треба вміти десь спіткнувшись, знайти сили і йти далі. Квіти, софіти, спалахи фотокамер, блиск сцени – це тільки вершина айсберга, вершина тої величезної роботи, яку артист мусить робити щодня.

Талант – це лише 5-10 %, а все решта – це величезна праця і освіта. Я вважаю, що освіта обов’язкова. А у нас є такі приклади, коли співак навіть не знає нотної грамоти, якось самотужки на слух вчить пісні і вважається зіркою.

Про те, як це, співати мовами, яких не знаєш

Мабуть, завдяки музичному слуху я дуже легко сприймаю мову. Але звичайно, я займаюсь з викладачами, ми працюємо над вимовою, я знаю дослівний переклад кожної пісні. Треба розуміти, про що ти співаєш, щоб створити певний образ у цьому творі і щоб в очах не було пустоти. Звичайно, всі ми живі люди і слова можна забути.

Нас в консерваторії вчили: якщо забув слова, співай свою домашню адресу

Головне не зупинятися, на сцені можуть трапитися різні ситуації і ти маєш бути до них готовий, головне, щоб глядач нічого не помітив.

Про голос, морозиво і залежність від сцени

Голос – це природний музичний інструмент і до нього треба дуже дбайливо ставитися. Тим паче, якщо знаходишся в певних контрактних умовах і у тебе є наперед заплановані концерти, ти повинен тримати себе в формі, не маєш права вийти з ладу. Буває, що навіть у хворому стані треба співати, бо ти не можеш підвести організаторів концертів, є певні умови контракту, іноді треба сплачувати неустойку. І нікого не хвилює, є у тебе довідка від лікаря, чи ні (сміється). А якщо ти поїв напередодні морозива, то це твої проблеми, треба себе дисциплінувати. Хоча до морозива я ставлюсь спокійно, мабуть, переїла його в дитинстві (сміється).

Сцена – це величезний вибух адреналіну, коли працюєш на велику кількість глядачів маєш віддати мега-дозу своєї енергії, але потім, як акумулятор, заряджаєшся від публіки. Немає залежності від того, що тобі просто аплодують, але є залежність від енергетичного обміну, є фізична потреба віддати енергію через спів.