“Хлопчики не плачуть” – нісенітниця! Ні, я все-таки вважаю, що чоловік повинен залишатися чоловіком, незалежно від його зовнішності або орієнтації. Але ламати себе через коліно, страждати на догоду якимось дурним допотопним стереотипам зовсім не варто. Час зрозуміти, що сила чоловіка не в тому, щоб приховувати сльози у горі (або просто дивлячись сентиментальний мультик – чому б й ні?) І не в тому, щоб купити найкрутішу тачку. Сильний чоловік – це не той, хто голосніше за всіх кричить, при першій же нагоді лізе в бійку і здатний перекусити зубами сталевий трос. Сильний чоловік – це, перш за все, сильна Людина. А сильна Людина – це людина, що живе в гармонії з самою собою”.

Міхаель Драу

З тих пір як жінки навчилися бути незалежними, чоловіки, не знаходячи собі застосування у традиційних ролях, виявилися на межі вимирання і стали шукати для себе нове місце в суспільстві рівноправності. Який він – новий чоловік?

Споконвіку чинниками прогресу вважалися чоловіки. Вони встановлювати правила гри, творили історію за допомогою воєн, політичних ігор та геніальних винаходів. Жінкам відводилася другорядна, пасивна роль, згідно з якою вони лише користувались досягненням чоловіків. І все це існувало до недавнього часу.

Нові войовниці

Тепер жінки роблять кар’єру в бізнесі і політиці, займають керівні посади, цікавляться особистісним зростанням, приймають рішення в сім’ї. І, самостійно збираючи меблі для особистого кабінету або ремонтуючи шланг у ванній, жінка вже перестала бути слабкою статтю та нарікає на те, що справжніх, “архетипних” чоловіків з благородними намірами і руками з потрібного місця вже не залишилося. У той же час стрімке падіння в усьому світі продажу будівельних інструментів підтверджує обґрунтованість жіночих претензій. А представники вимираючого виду, чиїми кращими якостями ще недавно були честь, гідність і поведінка самця, розгублено ховають свої чоловічі якості та бояться, що їх запідозрять у причетності до опозиційної меншості. Або їх настільки мало, що вони просто губляться серед пихатих та тюфяків.

Хто головний годувальник?

У сучасних сім’ях, в яких жінки вже не стоять біля плити, а займаються кар’єрою й питання виховання дітей перестали бути домінуючими, ролі в парі стали гнучкими. У найбільш промислово розвинених країнах сім’я, де головним годувальником є чоловік, вже швидше виняток, а не правило.

Багато чоловіків втратили функцію благородства, яка спочатку була властива саме їм. Зникає поняття величі, гідності. А жінка в свою чергу вибирала людину гідності, зараз же – людину грошей та зв’язків.

Чоловік став засобом споживання і прирівняний до будь-якого іншого товару. У суспільстві споживання гідність втратила свою питому цінність і чоловік, як носій цієї цінності, не потрібен. Він вже не стільки чоловік, скільки функція, яку він виконує, і його можна замінити ким завгодно. ЗМІ популяризує людей, які досягли максимуму, а якщо ти не Білл Гейтс, значить, ти ніхто. Це повальний невроз нашого суспільства, де право сильного стало правом не благородства і честі, а тотального контролю. У той же час жінці притаманне прагнення до диктатури. І так як основним споживачем є жінка, то в суспільстві споживання саме вона диктує ставлення до подій. Зараз жінка може спокійно вижити без чоловіка, їй потрібен такий чоловік, яким можна легко керувати. Чоловіки ж у свою чергу користуються цією жіночої примхою і вирішують нічого не робити, адже так просто плисти за течією обставин.

Чоловічий стиль

У всі часи зрілістю у чоловіків вважалося вміння забезпечити і захистити, а у жінок – народити і виростити. Але зараз зрілість – це вміння поводитися зі своїми почуттями і правильно висловлювати свої емоції. На зміну залізному непохитному Термінатору приходить Супермен – сумний ботанік з добрим серцем і незвичайними здібностями, а на противагу воїну і мисливцю, якому досить бути трохи гарнішим за мавпу, прийшов метросексуал, що поєднує мужність з турботою про зовнішність. Чоловіки стали цікавитися косметикою, відвідувати спа-салони та бутіки. Але і це ще не все. Чоловік у своїй трансформації пішов далі. Метросексуал з акуратною щетиною зникає, звільняючи місце хлопчикові-унісекс у вузеньких джинсиках і з ніжними, жіночними рисами обличчя. Зрозумівши, що чоловіки перегнули палицю, щетина повертається, а щоб напевно довести, що вони ще й брутальні, в хід йде переконлива борода вікінга…

Цікаві дослідження з приводу “ідеального” чоловіка

Наприкінці 2002 року психологи з університету Сент-Ендрю в Шотландії спробували створити ідеальне чоловіче обличчя. Для цього вони попросили 34 жінок (середній вік яких становив 20 років) оцінити привабливість різних чоловічих образів. Виявилося, що їхній «ідеальний» чоловік трохи жіночний. Психологи також зробили висновок, що сучасні жінки шукають у чоловіках риси, які б вказували на здатність піклуватися, часи захоплення мачо вже минули. У свою чергу, чоловіки, ніби йдучи назустріч очікуванням своїх коханих, все більше цікавляться питаннями дітонародження і виховання малюків, відвідують разом з жінками тренінги для майбутніх батьків, беруть участь у партнерських пологах, доглядають за немовлятами.

Трагедія “вікінгів”

Зараз багато психологів переконані, що чоловіча впевненість у тому, що вони повинні володіти певними характеристиками: бути сильними, годувальниками, не плакати, захищати слабких і т.д. є травматичною. В її основі лежить досвід страху – страх, що інші чоловіки можуть не визнати тебе  справжнім «чоловіком».

Майкл Кіммел визначає дане поняття через парадокс: страх того, що інші чоловіки “перестануть визнавати за нами мужність”. Сам же Кіммел підтверджує це яскравими прикладами. Наприклад, розповідає про своє парі з одним чоловіком, що він в будь-який момент може прийти на будь-який дитячий майданчик в Америці, де грають хлопчики, і викликати там бійку, задавши просте питання: “Хто тут дівчинка?”. Парі весь час підтверджується: або один з хлопчаків звинувачує іншого, що той «дівчинка», а другий у відповідь так називає свого кривдника, і починається бійка; або всі діти на майданчику оточують одного і кричать: “Він, він, він!” і той вплутується в бійку, щоб довести, що він не “дівчинка”.

Хто в родині чоловік?

Сучасні чоловіки рухаються в бік «гнучких» цінностей, не бажаючи більше відповідати чітким вимогам, вважають їх застарілими. Тож чоловік робить вибір залежно від обставин: наприклад, на полюванні, боксі або футболі він проявляє традиційну мужність, а ось у кар’єрі або сім’ї – “гнучку”. М’якість, кокетство, уміння піклуватися, помічати прекрасне, дивлячись на ранкову росу – ці риси стали невід’ємною частиною чоловічої сутності.

Незламні бунтівники, або Остання надія

У США наприкінці 1970-х виник «міфопоетичний чоловічий рух», чиїм лідером став поет і перекладач Роберт Блай (книга «Залізний Джон»). Це рух закликає до традиційних чоловічих цінностей, а від всіх інших відрізняється тим, що абсолютно не займається ніякою громадською роботою, його мета – пробудити у чоловіках героїчний дух їхніх предків, згадувати про минуле як про часи справжньої чоловічої слави й честі.

Але який же підсумок існування “Чоловічого руху”, чи змогли його прихильники бодай частково досягнути поставлених цілей? Як сказав Уоррен Фаррелл, “коли жінки просять допомоги, це одне, а коли чоловіки – зовсім інше”. Найголовніше, чого вже частково зміг домогтися “Чоловічий рух”, так це заявити про себе, незважаючи на тотальну цензуру, дати знати американцям і європейцям, що є ті, хто бореться за права чоловіків. Про це, зокрема, свідчать дані про кількість відвідувань чоловічих сайтів. Виявилось, що чоловічі сайти можуть похвалитись значно більшою кількістю відвідувань, аніж  сайти для феміністок. Чоловічі організації надають громадськості правдиву та неупереджену інформацію щодо стану прав чоловіків і жінок. На жаль, поки успіхів щодо реалізації конкретних справ небагато.

Проте саме активістам батьківських організацій вдалося домогтися прийняття закону про спільну опіку над дітьми. У результаті багаторічної боротьби збільшилася й кількість чоловіків, які домоглися одноосібної опіки. Вдалося досягти судового прецеденту, коли суд вперше в історії Америки звільнив чоловіка від сплати аліментів на дитину, яка, як з’ясувалося на момент розлучення, була зовсім не його, а іншого чоловіка, а дружина обманювала його протягом 11-ти років. Вдалося домогтися відкриття своїх представництв при деяких університетах і створення перших кризових центрів для чоловіків. Активісти чоловічих організацій беруть активну участь у захисті псевдозвинувачених чоловіків у Sexual Harassment і сексуальних злочинах. У деяких штатах розпочато судові процеси щодо визнання наявності різних форм дискримінації та порушення прав відносно чоловіків. Мабуть, найбільш важливим і об’єктивним критерієм існування такого впливу є те, що його визнав феміністичний рух. Є подібні варіанти і в пострадянських країнах – культура байкерів, любителів екстремальних видів спорту і т.д.

Байкерський рух як втілення мужності

Згідно з легендою, за часів Другої світової війни в американських ВПС існувала 303-а ескадрилья важких бомбардувальників під назвою Hell’s Angels, названа на честь фільму Говарда Хьюза. Ескадрилья гідно пройшла всю війну, але після її закінчення льотчики, незадоволені діями американського уряду, пересіли на мотоцикли і об’єдналися в мотоклуб Hell’s Angels МС. Свій протест системі вони висловлювали тим, що надягали трофейні нагороди німців –  серед яких був горезвісний залізний хрест, який назавжди став символом їхнього руху. Саме тоді куртка-косуха (похідна від військової льотної куртки) стала одним із основних елементів одягу байкера.

В Україну байкерський рух прийшов в сімдесятих роках минулого століття. А в дев’яностих у Києві з’явився перший великий український байкерський клуб Silver Bullets (“Срібні Кулі”).

Кодекс байкера

• Ти повинен бути чоловіком. Статус жінок, а також чорних і блакитних не обговорюється в принципі.
• Взаємна повага – основа стосунків. Крутизну показуй в інших місцях.
• Ти повинен підтримувати своїх завжди і за будь-яких обставин. Один за всіх – всі за одного.
• Ти не маєш права брехати своїм.
• Якщо на тобі «кольори» – пам’ятай про взаємну відповідальність.
• Ти не зазіхаєш на будь-яку власність іншого байкера без його дозволу.
• Байкерський сезон триває цілий рік. Це питання стилю життя, а не клімату
• Ти повинен їздити на мотоциклі, інакше який ти байкер?