Ми всі мріємо, ставимо цілі, шукаємо всередині і зовні мотивацію, ту силу, яка буде нами рухати і доведе до потрібного результату. Ми шукаємо натхнення всюди, читаємо книги, дивимось семінари, ставимо собі питання, спостерігаємо за світом. Кожен хоче знайти той потік, який буде нести його в потрібному напрямку, усі ми, мов вітрильники, які чекають на попутний вітер. Зараз багато хто шукає сенс життя, своє призначення, свою місію. Для більшості людей вже недостатньо просто працювати, просто отримувати гроші. Саме для таких шукачів я і підготувала цей матеріал.


Трохи філософії

Почну з того, що ця стаття — це моя точка зору на сенс життя, це одна із тисячі ідей, і я не претендую на істинність, я просто хочу поділитися своїми відкриттями, а також вправами, які я розробила, щоб допомогти іншим знайти свій сенс життя.

Ідея сенсу життя пройшла довгий шлях – від моралі і загального змісту для всіх до індивідуального підходу до кожної окремої людини, і до кожного моменту. Є філософи, які стверджували, що сенс — це утопія, і його не існує, а деякі присвятили своє життя допомагаючи іншим знаходити сенс.
Сьогодні ми будемо говорити про сенс як про психологічне поняття, розглянемо як проблему соціальної психології, те, яким сенс бачили Віктор Франкл – засновник логотерапії і Еріх Фромм німецький соціолог, філософ, соціальний психолог, психоаналітик. Ці два психологи належали до різних шкіл і течій, але саме їхні погляди на сенс життя мені імпонують.

В. Франкл казав: «Прагнення до пошуку і реалізації людиною сенсу свого життя у сучасному розумінні – це вроджена мотиваційна тенденція, притаманна всім людям і є основним двигуном поведінки і розвитку особистості.»

“Головне життєве завдання людини – дати життя самій собі, стати тим, чим вона є потенційно. Найважливіший плід її зусиль – її власна особистість” – Еріх Фромм.
Це означає, що в кожній людині закладений потенціал, реалізація якого і є сенсом. Але новітні дослідження показали ще одну важливу складову сенсу життя.

 

1415883481_10799484_359619977548922_717770829_nРічард Райєн дослідник з Рочестерського університету, дійшов висновків, що люди, які намагаються жити з сенсом, частіше зберігають жвавість розуму в старості, здоровіші психічно і навіть живуть довше, ніж ті, чия мета – отримання задоволень, тобто просте споживання
Задоволеність від соціальної діяльності привносить більше сенсу в життя, це може бути навчання, волонтерство, участь у громадських організаціях, клуби за інтересами.
Але він також застеріг, що задоволеність від соціальної діяльності неможлива, якщо просто змушувати себе, наприклад, до волонтерської роботи, сподіваючись на якусь винагороду в майбутньому.

Виходить, що сенс життя має дві важливі складові – це реалізація свого потенціалу і діяльність спрямована на благо суспільству, коли ти не просто робиш щось для себе, а й для світу.

Але почнемо з того, що точно сенсом не є.

Увага! Жінки, які вважають, що їхнє призначення — материнство, не читайте цю статтю, бо зараз буде боляче!

1. Сім’я, діти і взагалі будь-які стосунки не є сенсом!

 

1350425649_677317_26Стосунки — це те, що відбувається з нами завжди, ми завжди перебуваємо у стосунках, це те, як ми взаємодіємо із собою і світом. Нашим призначенням не може бути дихати, їсти, пити, спати чи жити. Адже це все — природні речі. Сім’я, діти – це все теж природні речі. Якщо ставитись до чоловіка, до дітей та рідних як до призначення, то це виглядає споживацьки, так, ніби ви їх створили, ніби вони ваша власність. Діти, як гості, вони приходять у ваше життя, ви про них дбаєте, а потім вони йдуть. Діти народжуються не для вас, а для себе! Жінки народжують дітей, тому що така природа речей, і так склалося, що у людських особин жінка виношує дитину, це природа і нічого більше. Сенс життя – реалізація потенціалу особистості. Це те, що ви значите самі по собі, які здібності у вас є, чи реалізували ви закладені здібності і чи змогли розвинути нові. Жінки, які вважають дитину або іншу людину сенсом свого життя, рано чи пізно стикаються з величезним розчаруванням, це підтверджується синдромом «спорожнілого гнізда», коли діти починають жити своїм життям, а у жінки починається затяжна депресія.

2. Статус, гроші, влада – не є сенсом.

Результат діяльності не може бути сенсом, це просто результат. Якщо ви хочете реалізуватися за рахунок статусу, наприклад, як дружина, чи великий начальник, то це не принесе вам сенсу в житті. Все це може прийти саме по собі як результат ваших дій.

“Сенс життя полягає в самому житті, а не у висновках, виведених з нього. Він – в переживанні самого перебігу життя. Тому до життя потрібно ставитися як до безперервного досвіду, а не як до вирішення задачі, відповідь, на яку збігається або не збігається з відповіддю вкінці підручника”, – Михайло Дронов, кандидат богослов’я.

Мій досвід

Мій шлях до мого сенсу почався з книги Саймона Сінека “Завжди починай з “Чому”. Коли я розповідала про книгу і рекомендувала її прочитати, на мене дивилися зі здивуванням і питали, мовляв, де інструкція, що робити, як ти щось зрозуміла? Ця книга була для мене відкриттям, але в ній немає технік і вправ, у ній немає пояснень, як саме починати з “Чому?”, як зрозуміти “Навіщо”, але вона надихнула мене на створення вправ.

Коли я читала книгу, я просто сіла і почала шукати відповідь, щоразу, відповідаючи для себе на питання: “Навіщо я займаюся психологією?”. Це був довгий шлях, але я змогла розібратися, дійти до сенсу, до ідеї, яку хочу донести всім.
Я усвідомила, що психологія — це не сенс, це засіб. Лекції, вебінари, статті та консультації – це те ЩО я роблю. Моя відкритість, чесність, експертність, мій погляд на проблеми популярної психології – це те ЯК я роблю. Але це все було, не про те, ЧОМУ я це все роблю? Який сенс, що ховається за всім цим? Що я хочу сказати, роблячи ту чи іншу справу? Що залишиться, навіть, якщо я не буду психологом, якщо я буду кухарем або вчителем або заведу собі ферму, куплю будиночок в селі і почну писати книги? Що я буду давати світу роблячи щось?

І я зрозуміла, що найбільше, що я люблю робити, – це отримувати нову інформацію, я люблю читати, і завжди надавала перевагу читанню, а не зустрічі з друзями. Я люблю дізнаватися щось нове, щось таке, чого ніхто не знає або забув. Я люблю ділитися цими знаннями, люблю, коли люди можуть взяти щось для себе з того, що я говорю. Це — і є мій сенс. Спочатку я завмерла, прислухалася до себе, чи точно це воно, начебто точно, але це все було якось розмито і дуже загально. Але потім я подумала: “Чому сенс має бути складним і заплутаним?”
Здається, що сенс десь глибоко всередині, а він на поверхні. Здається, що сенс хитромудрий, а він простий. Сенс в простих речах, в щоденному. Здається, що сенс повинен бути альтруїстичним (зробити світ кращим можна ж тільки так!), але виявляється, можна зробити світ кращим, почавши робити своє життя кращим, робити те, що подобається тобі.

Після того, як стає зрозуміло ЧОМУ ти робиш це, а не інше, з’являється більше рішучості пробувати нове, ризикувати. Більше непотрібно шукати мотивацію і вивчати різні техніки для натхнення. Тепер ти знаєш, навіщо тобі потрібно напружуватися, який в цьому сенс. Коли є сенс, є цілі, натхнення, сила, сміливість. Так, це так само страшно, але страх більше не паралізує, він просто показує, що ти на вірному шляху. Тепер всередині є маяк, який завжди покаже, куди плисти. І неважливо, ти пливеш на великому лайнері відкривати нові землі чи переправляєш людей на поромі. Коли є сенс, неважливо, чим займаєшся, головне, що ти вкладаєш у свою діяльність. І це стосується всього в житті, завжди варто ставити питання: “Навіщо я це роблю?” І тоді, будь-яка діяльність буде приносити радість, тоді нарешті з’являється сенс життя.

 

Вправи, які я даю у вебінарі, і якими хочу поділитися з вами!

Хто я?

1. Який/яка Я? (40 прикметників: по 20 недоліків і 20 переваг)
2. Запитати у 5 осіб, що вони про вас думають (7 прикметників який/яка Ви?)
3. У що Ви вірите? Ваші цінності?

Як я себе проявляю?

1. Що я люблю робити?
2. Що я вмію і хочу навчитися робити?
3. Виписуємо збіги в окремий список “Претенденти на справу життя”
4. До кожного пункту зі списку 3 ставимо питання: Як я роблю, те що роблю? Які мої особливості допомагають мені це робити? У чому мій унікальний спосіб?
5. Перевіряємо на істинність. У списку 3 потрібно залишити тільки те, що Ви робите, незважаючи ні на що, те, що ви робите, бо не можете не робити.

Навіщо я це роблю? Мій сенс (ставимо це питання до кожного пункту, який залишився в списку 3)
1. Як це допомагає покращити світ?
2. Що я хочу подарувати людям, роблячи цю справу?
3. Яку ідею я хочу донести?

Опрацюйте ці вправи, приділіть собі час і знайдіть свій сенс життя, який дозволить вам відчувати кожною клітинкою, що ви живете по-справжньому, саме своїм життям, що ви робите важливі для себе і світу справи.

Хочу вас попросити, написати мені особисто про результати цих вправ. Що ви для себе відкрили, які сенси тепер усередині вас. Напишіть мені на пошту m.m.k.slava@gmail.com незалежно від того, коли ви прочитали цю статтю і зробили вправи, для мене важливо буде дізнатися, що мої техніки живуть і допомагають іншим.Сподобалася публікація? Будь ласка, поділіться нею з друзями у соцмережах через кнопку нижче…