На жаль, до нас дійшло небагато свідчень про соціальне функціонування первісного суспільства, зокрема, про роль жінки в житті племені. Наразі вчені роблять висновки про життя людства до виникнення писемності на прикладі племен третього світу (африканських та малайзійських). Досі мандрівники, котрі вивчають Африканський континент, наштовхуються на дикі племена, які живуть, ймовірно, за правилами первісного суспільства.

Зазначимо, що у племенах роль жінки визначалася по-різному. Наприклад, у малазійців досі поширена поліандрія – жінці дозволено мати до 30 чоловіків, таку жінку поважає плем’я, особливо якщо вона народить багато дітей. Також в обов’язки цієї жінки входить: готувати на всіх чоловіків, задовольняти їхні фізичні потреби, прати і шити для них одяг. Натомість  чоловіки повинні забезпечувати не тільки себе, а й жінку з дітьми. При цьому діти в таких шлюбах вважаються спільними.

Африканські племена вражають різноманіттям традицій. Поруч можуть жити племена, в яких жінка має свободу, та племена в котрих жінка обмежена у своїх правах (часто в таких племенах практикують жіноче обрізання та чоловічі полігамні шлюби). Такі племена постійно воюють між собою, забираючи жінок, дітей та худобу у полон.

На теренах Євразії знаходять багато археологічних артефактів, які свідчать про багатогранність соціального життя людини. Як свідчать відповідні артефакти, роль жінки часто змінювалась. У період неолітичної революції, коли людина переходила від збиральництва до землеробства, жінка потроху стала втрачати свободу. По-перше,  полювання залишалось основним видом добування їжі; по-друге, жінка набуває нового статусу – берегині домашнього вогнища. З осілим способом життя починає розвиватися мистецтво, саме за той проміжок часу знаходять багато різних глиняних статуеток – домашніх прикрас, горщиків та мисок, вкритих візерунками. Розвивається ткацтво, починає свою історію вишивка. У цей період, коли жіноча енергія розкривається в повній мірі, жінка втрачає свободу, бо фактично вона прив’язана до своєї оселі, чоловіка (батьків) і дітей.

Цікаво, що у той проміжок часу, коли роль жінки обмежується хатніми клопотами, до наших часів доходять історичні легенди (записані набагато пізніше грецькими митцями) про племена амазонок, котрі навіть мали свої країни. Можливими місцями проживання войовничих жінок називають річку Амазонку, на Американському континенті, та сучасні терени азійських держав таких, наприклад, Грузію. Скіфам же приписують “поглинання” євразійської держави амазонок. Тож навіть у ті далекі часи жінки намагалися добитися рівноправного статусу з чоловіками, відстоюючи своє право на активну роль у соціальному, культурному й політичному житті.Сподобалася публікація? Будь ласка, поділіться нею з друзями у соцмережах через кнопку нижче…