29 листопада у приміщенні Науково-технічної бібліотеки ім. Г.І.Денисенка (НТУУ “КПІ” ім. Ігоря Сікорського) втретє поспіль пройшов традиційний турнір “Кубок ректора 2016” який зібрав під своїми знаменами любителів та професіоналів стародавньої гри.

Події такого масштабу є доволі значущими у житті київського шахового студентства, тому в стінах київського Політеху зібралося понад 50 учасників. Організаторами було прийнято рішення поділити учасників на два турніри – для розрядників (“Опен-турнір”) та для аматорів (Турнір А) для підвищення рівня видовищності гри та рівної боротьби. Формат турнірів – 9 партій по 5 хвилин на гру.

Учасники "Кубку Ректора 2016"

Учасники “Кубку ректора 2016”

У напруженій битві за чемпіонство тріумфувала молодість – переможцем з результатом 7.5/9 став майстер ФІДЕ, кандидат філософських наук, викладач НТУУ “КПІ” Ставрояні Сергій. До речі, цього року він відкрив свою шахову школу «Дебют», в якій сам проводить заняття з підростаючим поколінням.

Ставрояні Сергій та маленькі шахові чемпіони

Ставрояні Сергій та маленькі шахові чемпіони

Другим з результатом 7/9 змагання завершив  кандидат в майстри спорту, кандидат фіз-мат. наук, викладач ТЕФ НТУУ “КПІ” Ногін Микола, все життя якого нерозривно пов’язано з шахами.

Призери змагання (зліва направо) – Юрій Іванішен, Сергій Ставрояні, Михайло Білоус, Микола Ногін

Призери змагання (зліва направо) – Юрій Іванішен, Сергій Ставрояні, Михайло Білоус, Микола Ногін

На третьому місці за кращим додатковим показником турнір закінчив Білоус Михайло – майстер ФІДЕ, студент 2-го курсу факультету інформатики та обчислювальної техніки НТУУ “КПІ”, чемпіон України до 20-ти років (2016). Учасник чемпіонату світу до 20 років в Індії (серпень 2016), міжнародних турнірів в Росії, Польші, Словаччині, Хорватії, Білорусії.

(Зліва направо) призер змагання Михайло Білоус, організатор "Кубку Ректора 2016»" Володимир Андрієвич та проректор НТУУ «КПІ» П.О.Киричко

Призер змагання Михайло Білоус та організатор “Кубку ректора 2016” Володимир Андрієвич

Варто зазначити, що турнір проходить втретє поспіль за підтримки Департаменту навчально-виховної роботи НТУУ “КПІ”. Особлива вдячність проректору з науково-педагогічної роботи Киричку Петру Олексійовичу.

Михайло Білоус та головний арбітр чемпіонату України до 20 років Олександр Прохоров

Михайло Білоус та головний арбітр чемпіонату України до 20 років Олександр Прохоров

Наостанок додаємо коротке інтерв’ю з організатором змагання, лідером студентських шахів Києва Володимиром Андрієвичем.

– Чи сподобався Вам, зокрема як організатору, рівень проведених змагань?

– На відміну від інших університетів, КПІ намагається регулярно проводити студентські турніри у своїх стінах, постійно стараємося тримати високу марку даних змагань. За ці роки з’явилася  невелика команда людей, яка мінімально, але готова допомогти. Так, є багато нюансів, над якими необхідно працювати. У першу чергу – це зацікавленість спонсорів у таких турнірах. Спостерігається тенденція – чим кращі призи, тим більша конкуренція та сильніший склад гравців.

Інша проблема – інвентар. НТУУ “КПІ” у вересні 2015 року закупив 25 комплектів пластмасових шахів. Але для підвищення престижу турнірів, які можна було би висвітлити в ЗМІ, я гадаю, необхідно мати й відповідний інвентар. Але якщо шахи є в наявності, то з годинниками маємо дуже великі проблеми. Кожного разу я шукаю людину, яка на добровільній основі може надати годинники для проведення турніру. Тут я вдячний В’ячеславу Килимарю (керівник інтернет-мазагину http://mozok.com.ua/ та шахового порталу шахи.укр, який завжди допомагає нам у проведенні змагань.

– З чим був пов’язаний поділ учасників на два турніри?

– Незважаючи на мінімальні проблеми, я був дуже здивований,що на турнір прийшло 50 гравців, яких ми все ж таки змогли  забезпечити інвентарем та цінними подарунками. Поділ на 2 турніри відбувся з простої причини. На “Кубок Ректора” прийшло багато аматорів, які просто хотіли провести битву розумів за шаховою дошкою, але вони ніколи не брали участь у таких масштабних турнірах. Маючи досвід в проведенні та участі в різних турнірах, я прийняв оптимальне рішення розділити кваліфікованих гравців (опен-турнір) та аматорів (Турнір А). Таким чином із другого туру в опен-турнірі почались запеклі та видовищні партії, а безрозрядники тим часом набирались досвіду між собою.

– Глобальне питання – які перспективи студентських шахів в Україні?

– Наразі  розвитку шахів в Україні немає. Так, починають “підійматись з колін” Львівська, Вінницька, Житомирська області, але все це робиться силами місцевих діячів. Про який розвиток можна говорити, коли ФШУ (Федерація Шахів України – ред.) не зацікавлена в цьому? Коли Міністерство не може профінансувати чемпіонів України для захисту її честі на Чемпіонатах світу та Чемпіонатах Європи? З перерахованого випливає наступний висновок:  якщо немає відділу, який займається такими базовими питаннями, то логічно, що відділу, який би займався розвитком студентських шахів в Україні тим паче немає! Неприємно усвідомлювати, що цей стародавній синтез спорту, науки і мистецтва з кожним днем занепадає. Зрозумілим є те, що шахи не такі цікаві  для публіки, як футбол, баскетбол, бокс. Тому в цих видах спорту є Спартакіади між університетами, різноманітні турніри. На мою думку, це все стереотипи. Насправді саме в шахах можна показати рейтинг університетів, де боротьба йде не фізично, а психологічно, морально інтелектуально.

Яскравим прикладом для України можуть бути США. У них Шахова Ліга між університетами – це щось феєричне. Вони відбирають найсильніших студентів зі всієї планети, при тому виділяють їм кошти на навчання, проживання, платять стипендії за умови, що гравець буде захищати честь та рейтинг університету у змаганнях (зокрема, континентальний турнір PanAmerican – 2015 здобула команда Техаського університету на чолі з українським тренером Олександром Онищуком та з українцями Ярославом Жеребухом і Андрієм Баришпольцем в основному складі). Саме тому, на мою думку, найближчим часом ця збірна буде задавати тон на Всесвітній Шаховій Олімпіаді. Саме тому необхідно переймати досвід країн, які з більшим запалом ставляться до шахів, і творити свою стратегію!

Читайте також: Українські шахісти нагадали про себеСподобалася публікація? Будь ласка, поділіться нею з друзями у соцмережах через кнопку нижче…