Ігор та Світлана Тьомкіни переїхали із Дніпропетровська до м.Рішон ле Ціон  (Ізраїль) 1990 року. Відтак мешкають на Святій землі вже понад чверть століття.

Нині вони успішно провадять медичну практику в Ізраїлі. Їхня  унікальна клініка – “Об’єднання LDI – лікування діабету в Ізраїлі”  поєднує різних фахівців-спеціалістів з цього захворювання.

Клініка активно приймає як громадян Ізраїля, так і працює у форматі міжнародного медичного туризму.

2

А тоді, понад 25 років назад, для переїзду у кожного з них «на першому місці» були свої причини.

Ігор плекав величезні надії на Перебудову, Горбачова, демократизацію. Проте в одну мить пізнав усю гіркоту розчарування. Світлана знала все про «радянсько-українську» медицину не з чуток, тому здоров’я їхніх майбутнiх дітей було прерогативою.

В якусь мить саме Ізраїль став доступною та цікавою альтернативою Радянському Союзу. Всі пазли склалися в один малюнок майбутнього місця проживання.


– Світлано, за фахом ви – діабетична-медсестра. Що входить до ваших обов’язків?

– Діабетична сестра координує та спрямовує процес лікування діабету, бере активну участь в розробці програми діагностики та лікування. Вона спільно з пацієнтом з’єднує рекомендації інших фахівців в єдину картину нового, здорового способу життя. Використовуючи спеціальні методики, діабетична сестра допомагає пацієнтові успішно перейти до цього способу життя, інструктує і скеровує його.

Звання «Діабетична сестра» тут, в Ізраїлі, є офіційним і вимагає особливого навчання та особливої державної сертифікації. Таку сертифікацію можуть отримати тільки дипломовані медичні сестри, які вже попередньо володіють університетським академічним ступенем

У чому полягає унікальність вашої клініки?

– Ми називаємо себе «об’єднанням». Кожен з наших фахівців – Майстер, професіонал високого класу. У кожного – своя приватна практика, клініка, викладацька та дослідницька діяльність. І саме ці висококласні фахівці працюють з нашими пацієнтами!

Суть полягає в тому, що ми не «витягуємо» наших «спеціалістів» до себе, ми привозимо пацієнтів до них – попередньо обумовивши розроблену й чітко погоджену програму лікування.

Власне кажучи, завдяки напрацьованому роками власному авторитету в ізраїльських «діабетичних» колах, завдяки досвіду роботи з багатьма «зірками», нестримній енергії вдалося зібрати таку чудову команду!

– Скільки фахівців вона зараз об’єднує?

– Загалом «основний склад» команди – це 7-10 фахівців, які спеціалізуються як на лікуванні дітей, так і на лікуванні дорослих.

Природно, що за потребою ми залучаємо додаткових спеціалістів: судинних і баріартричних хірургів, нефрологів, неврологів, гінекологів, ортопедів-подологів, офтальмологів,  кардіологів, ендокринологів, дитячих психологів та інших вузькопрофільних фахівців в залежності від медичної проблеми.

До речі, головний лікар нашої клініки – Дмитро Фельдман теж з України. Він народився в Криму.

– З чого розпочинається консультація, якщо до вас звертається людина з-за кордону?

– Кожен випадок розглядається окремо. Враховується ступінь тяжкості захворювання, вид діабету, прийняті ліки, супутні захворювання, ризик появи ускладнень, термін останніх аналізів, необхідні для призначення аналізи, самостійні вимірювання цукру.

– Якщо людина не має змоги приїхати до вас на лікування, як дієте в цьому випадку?

– Консультуємо онлайн. Це називається телемедицина. Перша консультація безкоштовна, друга  – вже більш тривала. У нас на сайті є окрема сторінка на цю тему

Перед приїздом обговорюється і приймається один з пакетів лікування чи особисто узгоджена програма. Ми надсилаємо запрошення на лікування. За бажанням пацієнта організовується відпочинок, знімається житло. Після прибуття в Ізраїль зорганізовуємо решту програми

– Що дає підхід комплексних фахівців?

– Основний колектив діабетичної клініки – це лікар-діабетології, діабетична медсестра, дієтолог-діабетології і фізіотерапевт.

Лікар-діабетології спільно з діабетичної сестрою розробляє програму діагностики і лікування, виробляє, призначає і підбирає індивідуальний план медикаментозного лікування, відповідний до стану здоров’я хворого і його способу життя.

3

Лікар-діабетології – це особлива спеціалізація. Такий лікар, зазвичай, має формальну кваліфікацію терапевта або ендокринолога, але на відміну від інших фахівців приймає здебільшого хворих на діабет – сотні хворих щомісяця.

Дієтолог-діабетології бере участь в розробці програми лікування, спеціалізується на правильному для цієї людини харчуванні, що становить частину способу життя на тлі діабету або допомагає предіабетикам не переступити межу до хвороби. (Предіабет – це період, який передує діабету, коли показник цукру в крові вже не в нормі, але ще не є діабетичним. З предіабету, на відміну від діабету, можна повернутися до нормальних показників цукру за допомогою правильного, підібраного конкретному пацієнтові, фізичного навантаження і харчування, які здатні збалансувати  вагу хворого).

Дієтолог-діабетології в Ізраїлі проходить особливу підготовку, спеціалізацію в області діабету і, так само як лікар і медсестра, постійно працює з сотнями діабетичних хворих і предіабетиків.

Додатковий колектив консультантів діабетичної клініки – це фізіотерапевт, соціальний працівник, психолог, окуліст. Під час діагностики та лікування ускладнень до роботи діабетичної клініки залучаємо також педіатра, судинного хірурга, нефролога, кардіолога, які співпрацюють з клінікою і мають досвід роботи з діабетичними хворими

– Що дає пацієнтові властиво комплексне лікування діабету, а не просто лікування?

– Головне завдання в лікуванні діабету – це підтримувати стан компенсованого діабету, тобто баланс цукру в крові, і, відповідно, в клітинах організму. Цукор надходить в наш організм з їжею – будь-яка їжа, крім води, солі і чистих масел містить складні вуглеводи, які, потрапляючи в кров, розкладаються на прості і підвищують рівень глюкози.

Під час фізичних навантажень цукор витрачається, перетворюючись в енергію. Правильне харчування, збалансована вага, фізична активність і вміння ефективно боротися зі стресами відіграють першочергову роль у компенсації цукру. Коли цих складників стає недостатньо – додають ліки. Самі собою ліки або малоефективні, або ефективні на короткий термін, тож їх треба додавати і збільшувати дозу.

Тому правильним і ефективним є лише комплексне лікування, на якому ми завжди робимо акцент у своїй клініці!

– Лікування чоловіків, жінок, дітей із діагнозом цукровий діабет суттєво відрізняється. Ви враховуєте цей чинник у своїй практиці?

– Звісно, під час лікування враховані усі нюанси. Адже існує три основні види діабету:

  • Діабет тип 1 (з 20 років LADA) автоімунне знищення бета-клітин, що спричиняє відсутність інсуліну і, як наслідок, інсуліно-залежність.
  • Діабет тип 2 дефект секреції інсуліну на тлі інсуліно-резистентності як наслідок порушення обміну речовин. Гестаційний діабет це діабет, що виникає під час перебігу вагітності в результаті того, що плацента виробляє гормони, котрі викликають брак інсуліну. ГД проходить при пологах, але підвищує ймовірність появи діабету другого типу до рівня в 60%.
  • Інші типи діабету: МОДИ генетична модифікація, діабет, викликаний хворобою екзокринної підшлункової залози, новонароджений діабет, результат лікування інших захворювань або наслідок трансплантації органів.

Діабет у дітей це, здебільшого, діабет першого типу (ЦД1). Лікування діабету у дітей це окрема під-спеціалізація. У нас в клініці це особливі фахівці, окрема команда.

З боку лікарів з дітьми працюють не загальні діабетологи, а дитячі ендокринологи-діабетології. «Дорослий» діабетолог не візьметься лікувати дитину, навіть підлітка до 16-ти років. Випадки, коли один і той самий фахівець працює з дорослим та дитиною є дуже рідкісними. Адже в роботі з дітьми потрібен особливий підхід, досвід, напрацювання.

До того ж, лікування дітей – це робота і з дітьми, і з їхніми батьками одночасно. Адже батьків потрібно вчити всьому не менше (або навіть більше), ніж дітей: розрахункам, уколам, новому мисленню і новому способу життя.

– Ви роками лікуєте діабет – хто є на лінії ризику цієї хвороби?

– Основні види діабету – це 1 і 2 типи. При діабеті 1-го типу спостерігається повна відсутність інсуліну, як наслідок автоімунного ураження підшлункової залози. В результаті цього виникає різке стрибкоподібне підвищення цукру в крові і, як наслідок, необхідність забезпечення організму інсуліном від зовнішнього джерела – шляхом ін’єкцій або інсулінової помпи.

Генетично захворювання передається 5% населення. Це становить лише 10% від загального числа хворих на діабет. На лінії ризику є діти в стані стресу.

5При діабеті 2-го типу спостерігається часткова/повна відсутність інсуліну на тлі порушеного обміну речовин, що характеризується підвищеним вмістом цукру в крові. Необхідна кількість інсуліну не виробляється та/або порушується його використання в результаті так званої інсулінорезистентності – несприйняття власного інсуліну.

Останнім часом спостерігається різке зростання захворювання на діабет через нездоровий спосіб життя, що включає незбалансоване харчування, зниження фізичної активності, що сприяє ожирінню, відсутність душевної рівноваги. Генетика захворювання – 95%. Ця група становить приблизно 90% від загального числа хворих на діабет.

Також діабет цього типу все частіше зустрічається у дітей і підлітків, які ведуть нездоровий спосіб життя, мають погане харчування, відсутність фізичної активності, зайву вагу, постійні стресові ситуації.

Кількість хворих за останні роки зросла настільки, що Всесвітня організація охорони здоров’я в 2009 році оголосила цю хворобу «чумою ХХI століття»

– Як вберегтися від захворювання, чого уникати?

– Від діабету першого типу вберегтися неможливо. Ми б могли сказати: «Бережіть дітей від стресів і уникайте стресів самі». Це було б теоретичне відкриття – цікаве, але вже надто теоретичне. Адже ніхто не піддається стресам зумисне, тим паче, не робить їх для дітей.

Щодо діабету другого типу, то від нього вберегтися можна і потрібно. Для цього необхідно цілеспрямовано вести здоровий спосіб життя: правильно харчуватися, займатися спортом, висипатися, не палити. Якщо в родині є хворі на діабет або якщо ви, наприклад, не надто худорлявої статури, варто також час від часу перевірятися у лікаря, робити аналізи крові.

– Спадковість, харчування і екологія, нервові зриви та перевантаження. Що з цього переліку впливає на ймовірність захворювання?

– Все це впливає. Зазвичай, виникнення діабету першого типу пов’язано з вірусним захворюванням, перенесеним у дитинстві або якимось стресом. Розлучення батьків, участь в аварії, бійка зі старшими дітьми можуть спровокувати у дитини виникнення хвороби.

Захворювання на діабет другого типу більше залежить від спадковості і способу життя: якщо у людини є спадкова схильність, то йому варто цілеспрямовано вести здоровий спосіб життя і прискіпливіше ставитися до збалансованого харчування.

– Інсулін і діабет – схарактеризуйте їхню взаємодію.

– Позаяк діабет – прогресуюче захворювання, багато хворих з плином часу потребують призначення інсуліну ззовні, оскільки власного стає недостатньо для підтримки адекватного контролю рівня глюкози в крові.

Трапляється, що на початкових стадіях діабету (діабету другого типу), додавання «зовнішнього» інсуліну дозволяє підшлунковій залозі «перепочити» і навіть дещо відновити функції. Якщо в результаті «свого» інсуліну стає досить, то інсулінотерапію припиняють.

При діабеті першого типу спостерігається повна відсутність інсуліну, як наслідок автоімунного ураження підшлункової залози. Тому інсулінотерапію призначають вже на початкових стадіях хвороби.

– Плани на майбутнє щодо розвитку клініки?

– Розвиток своєї клініки ми вбачаємо в декількох аспектах. По-перше це «Школа діабету», групові заняття з нашими пацієнтами з України та інших країн колишнього СРСР. Такі заняття допомагають людям не просто освоїти необхідні в житті кожного діабетика «ази», а подолати психологічний шок і побудувати новий, успішний, щасливий спосіб життя з урахуванням діабету. У нашому розпорядженні є кілька методик, що дають чудові результати серед російськомовних ізраїльтян. Впродовж останніх років я веду по дві-три групи паралельно, в різних містах Ізраїлю. Охочих дуже багато! Основне завдання – так підібрати час і розклад приїзду, щоб можна було проводити бодай 5 занять з групою із 5-6 осіб.

Другий напрям – це телемедицина. Вона дозволяє консультувати і лікувати пацієнта віддалено, спілкуючись за допомогою скайпу або іншого відеозв’язку. Сучасні технології дозволяють робити дуже багато в режимі онлайн.

Великою перевагою телемедицини є те, що вона дає можливість людям зекономити на вартості проїзду та перебуванні в Ізраїлі

У нас в клініці зараз відкрита спеціальна програма онлайнових консультацій «Не виходячи з дому» (див. на сайті LDI http://www.diabetes-israel.com/online.html ). У цій програмі додатково до «штатних» фахівців бере участь чудовий лікар Маріелла Гландт – випускниця Х’юстона, Гарварду і Колумбійського університетів, відома не лише в Ізраїлі, але в усьому світі.

До того ж, телемедицина дозволяє нам продовжувати спостереження за пацієнтами після повернення додому.

Також ми плануємо об’єднати ці два аспекти й запропонувати нашим пацієнтам «Школу діабету» в Інтернеті, онлайн. У таких заняттях є свої переваги, проте вона містить  непросту організаційну складову. Тож зараз ми опрацьовуємо її крок за кроком.

– Якими новітніми досягненнями у галузі лікування діабету ви володієте?

– Наші фахівці володіють всіма сучасними способами лікування діабету. Багато хто із них бере участь у дослідницькій та науковій роботі.

Ми постійно стежимо за новинками «суміжних» областей: судинної і баріартричної хірургії, кардіології, офтальмології, нефрології. Саме в цих галузях доводиться лікувати ускладнення діабету. Тож ми працюємо з кращими ізраїльськими фахівцями, підтримуємо контакт з провідними медичними центрами і хай-теківськими компаніями

Природно, стежимо за новинками діабетичної техніки: глюкометрами, сенсорами, інсуліновими помпами.

Постійно приділяємо увагу навчанню та спеціальним методикам. Адже успішне лікування діабету неможливе без співпраці, участі самого хворого. І секрет успіху дуже часто залежить від здатності пацієнта з нашою допомогою змінити спосіб життя.

– За  роки існування клініки якими є найвизначніші здобутки?

– Гадаю, наше найбільше досягнення – це те, що клініка Лікування діабету в Ізраїлі (LDI) існує, працює і допомагає людям.

Я думаю, що наше об’єднання, «кооперативний» метод, колективний підхід – це щось нове, не лише у галузі лікування діабету, але й у медицині загалом.