Навесні, коли фізичні сили практично вичерпані, ми намагаємося побороти втому, позбавитись від безсоння, підняти тонус м’язів за допомогою вітамінів. Говорять, що вітамінно-мінеральні комплекси допомагають впоратись з авітамінозом (хоча на Заході про таку “хворобу” лікарі й не знають). При цьому симптоми весняної хронічної втоми (депресія, погіршення пам’яті, апатія, головний біль, підвищена втомлюваність, фізична слабкість, біль у м’язах) можливі й при інших захворюваннях. Мегаполіс вирішив розібратись із тим, чи варто покладати такі великі надії на вітаміни і як їх правильно вживати.


Побутує думка, що чим більше до складу вітамінного комплексу входить компонентів, тим вища ймовірність, що вдасться повернути молодість, красу, здоров’я, зарядитися життєвою енергією і позбавитись від усіх проблем. Також підвищеним попитом користуються комплекси, де перевищена добова норма будь-яких вітамінів. В основному це комплекси, які обіцяють поліпшити зір, стан волосся, нігтів або зміцнити нервову систему.
Сьогодні з’явилися і препарати, які крім вітамінів і мінералів містять екстракти рослин (спіруліну, екстракт шипшини), ферменти (лактозу) або фруктові соки. Коштують вони дорожче, ніж звичайні вітамінно-мінеральні комплекси, але це не заважає їм користуватися незмінною любов’ю довірливих клієнтів. Адже виробники запевняють, що натуральні екстракти здатні на диво.

З легкої руки маркетологів у складі вітамінно-мінеральних комплексів суттєво збільшилася і кількість антиоксидантів (бета-каротин, вітаміни А, С, Е і селен), які обіцяють повернути молодість, красу, а також вберегти від багатьох хвороб. Однак західні вчені стверджують, що перевищення дози вітамінів може бути вкрай небезпечним. Так, вітамін А (ретинол) робить кістки більш крихкими, його передозування може стати причиною переломів. Перевищення дози вітаміну С може призвести до анемії, депресії, розладу шлунка і навіть спровокувати рак легенів. Надлишок вітаміну Е може викликати зміни в імунній системі. Крім того, вчені довели, що вживання цих вітамінів в синтетичному вигляді не приносить організму ніякої користі. Більше того, під час досліджень з’ясувалося, що у курців, які отримували препарати з цими вітамінами, збільшився ризик розвитку раку легенів і зросла смертність від серцево-судинних хвороб. Хоча не так давно курцям лікарі наполегливо рекомендували додатково приймати синтетичні вітаміни, так як нікотин вимиває їх з організму. Однак якщо антиоксиданти потрапляють в організм у натуральному вигляді, вони справляють виключно позитивний вплив на організм.

Не забуваймо, що надлишок вітамінів призводить до алергії. Спеціалісти також вказують на порушення функцій серцево-судинної системи і нирок, підвищення артеріального тиску, надлишкову пігментацію на обличчі, проблеми зі сном. Вживання вітамінів може стати причиною передчасної смерті. Скажімо, ті, хто приймає комплекси антиоксидантів, що включають вітаміни А і Е, намагаючись попередити рак, насправді заважають організму включати свої природні функції захисту. Тим самим ризик передчасної смерті у таких людей збільшується на 16%.

У питанні, пити чи не пити синтетичні вітаміни, західні і вітчизняні вчені сповідують абсолютно протилежні думки. Так, українські медики стверджують, що  більшість людей відчувають нестачу багатьох вітамінів. І прийом синтетичних вітамінів, які засвоюються краще, ніж натуральні, може вирішити цю проблему. Однак західні вчені заявляють, що приймати штучні вітаміни – даремна трата часу і грошей. Дійсно, вони добре засвоюються організмом, але, як не дивно, не приносять довгоочікуваної користі. Також західні дослідження довели неправомірність твердження, ніби з їжею неможливо отримати необхідну організму кількість вітамінів і мінералів. Спостерігаючи за пацієнтами протягом п’яти років, американські дослідники з’ясували, що люди, які приймали полівітаміни протягом багатьох років, не могли похвалитися відмінним здоров’ям і довголіттям у порівнянні з тими, хто не вживав ніяких вітамінних комплексів або приймав їх час від часу.

Найкраще пити вітаміни вранці під час або після їжі (якщо в інструкції не вказано інший час прийому). Не можна вживати вітаміни натщесерце. А якщо ваш сніданок складається з чашки кави, то випийте таблетку в першій половині дня після того, як добре поїсте. Запивати таблетку потрібно тільки водою. Не пийте вітаміни на ніч. Більшість вітамінних комплексів повільно розчиняються, вони перетравлюються і засвоюються організмом протягом 8-12 годин. Це робиться для того, аби компоненти вітамінів менше взаємодіяли між собою і краще засвоювалися.

Якщо ви таки вирішили “подружитись” із вітамінами, приймати їх варто лише згідно з рекомендованими дозами,  у жодному випадку їх не перевищуючи. Крім того, потрібно правильно харчуватись, щоб позитивний результат від дії вітамінів не знищити так званими антивітамінами, що містяться в багатьох шкідливих продуктах.

Не забувайте, що наразі є можливість визначити рівень вмісту вітамінів в організмі за допомогою лабораторних досліджень крові й сечі.

Жиророзчинні вітаміни (A, D, E, K) в більшій мірі містяться в продуктах тваринного походження, водорозчинні – в рослинній їжі. Наприклад, максимум вітаміну С – у шипшині, смородині, цитрусових, капусті, вітамінів групи В – у злаках.

ВАЖЛИВО ЗНАТИ

Якщо у вас падає присмерковий зір, значить в організмі не вистачає вітамінів А і B2.

Якщо погіршується стан шкіри і слизових оболонок, не вистачає вітамінів А, В1, В2, В9, С, РР.

Якщо лущиться шкіра на губах, розшаровуються нігті, з’явився стоматит, не вистачає вітамінів В1, В2, В6.

Якщо кістки стали ламкими, додайте вітамінів А і D.

Якщо ж турбує млявість, незначні капілярні крововиливи, кровоточать ясна, погіршився стан волосся, погано заживають рани, шкіра стає сухою, не вистачає вітаміну С.

Від інфекцій захистять вітаміни А і С.

Вітаміни повинні “працювати” разом із мінералами і навпаки. Наприклад, залізо активно засвоюється тільки за допомогою аскорбінової кислоти, кальцій – вітамінів D.Сподобалася публікація? Будь ласка, поділіться нею з друзями у соцмережах через кнопку нижче…

Кожен клік по рекламі – це ваш внесок у продовження життя порталу Мегаполіс.