Нещодавно в рамках третьої зустрічі книжкового клубу “21 день”  у стінах молодіжної бібліотеки “Молода гвардія” відбулося обговорення книжки Міка Вікінга “Маленька книга хюґе”. Про мистецтво щастя по-данськи розповідала Аліна Боднар, редакторка порталу “Мегаполіс”. Далі – коротко про елементи скандинавської філософії.

Значення

Точно перекласти слово хюґе українською не вдасться. Ми можемо сказати, що слово затишок найближче до нього за значенням. Проте феномен хюґе поєднує в собі такі поняття, як настрій, розмірковування, добробут і обійми (бо ж корінь hug). В англійській мові йому є синонім hominess, який полюбляють вживати у Канаді. У перекладі солов’їною це слово означає домашність. Хюґе ж значно краще пояснити через його виміри, такі як атмосфера, світогляд та дії.

Атмосфера

Значну увагу данці приділяють світлу. Воно й не дивно, адже у цій частині світу більшість часу похмура та холодна погода. Тому свічки, лампи з теплим світлом та полум’я вогнища тут особливо шанують. Більшість данців запалюють свічки щодня. І не одну, а добру п’ятірку за раз.

Основне місце соціалізації в Данії – це домівка. Тутешні будинки найбільші в Європі: на душу населення припадає понад півсотні квадратних метрів затишку. Данці вкладають багато часу й енергії, щоб зробити свій дім дійсно комфортним. Більшість вільного часу вони проводять тут, із родиною та друзями.

Смачний чай, кава та глінтвейн, а ще смачні тістечка – основні елементи атмосферної зустрічі у данській культурі. До цього чудово пасує спеціальний хюґе-куточок на м’якому кріслі з подушками і пледом.

Світогляд

Для хюґе надзвичайно важливо бути у моменті. Це означає цінувати миті, коли ми наодинці з собою і коли разом з кимось. Взагалі для щастя потрібно троє-четверо людей, переконані більшість данців. Єдність, відчуття приналежності, щастя бути тим, ким ти є поряд з дорогими людьми – саме це визначає справжню насолоду від життя. Адже хюґе – це насамперед про задоволення.

Не тільки для Данії, а й загалом для північних народів Європи характерне рівноправ’я. Чоловіки та жінки однаково поважають свободу одне одного. При цьому вони ще й розділяють відповідальність. Як експерт Інституту дослідження щастя, автор книжки Мік Вікінг переконаний – в цьому ключ до добробуту.

Данці намагаються досягати і утримувати хисткий баланс у своєму житті. Це означає, що вони присвячують вечори та вихідні своєму особистому життю, а не роботі. Час, проведений із друзями та коханими робить нас щасливішими. При цьому вони знають ціну радісним моментам, а тому загалом часто відчувають і висловлюють вдячність за те, що їм дарує життя.

Дії

Що можна зробити, щоб відчути хюґе? Проведи вечір вдома з коханими, вимкнувши ґаджети. Запали свічки. Зготуй смачну печеню чи домашній глінтвейн. Запроси друзів та подивіться разом улюблені фільми вдома. Покатайся на велику. Обміняйся книжками. Довго збирай гроші на одяг і купи його лише тоді, коли з’явиться приємна нагода. В такому разі ти зможеш щоразу згадувати радісний спогад. Почни вести щоденник вдячності і відзначай про себе моменти, коли є за що дякувати. Будь тут і зараз.

Мій досвід

Нещодавно я придбала додому свічок, а ще теплу ковдру і м’які подушки. На кухні біля батареї у мене велике і м’яке крісло з подушками, де можна зручно вмоститися. Тут я часто п’ю гарячий чай або какао, особливо в тихі ранкові години. А ще вперше за багато років я зв’язала шарф. Саме в такий спосіб на мене вплинула данська філософія щастя.

Ось воно, хюґе. Таке просте і таке складне водночас. Я бажаю якомога більше цього простого життєвого щастя – і тобі, і мені, і всім нам!

P.S. Cлідкуй за нами у Facebook та приходь у клуб “21 день” обговорювати книги, які можуть змінити життя!