4 березня у молодіжній бібліотеці «Молода гвардія» відбулася четверта зустріч книжкового клубу «21 день». Незважаючи на мороз і завірюху, небайдужа публіка зібралася, щоб обговорити дві книги – «В інтернеті хтось помиляється» Асі Казанцевої та «Зелень для життя» Вікторії Бутенко.

Про книгу «В інтернеті хтось помиляється» розповідала  Ксенія Діска, вчителька біології. Пропонуємо короткий огляд її доповіді.

Кожна клітина будь-якого організму має ДНК. Молекула ДНК визначає всі характеристики та ознаки організму. Якщо йдеться про людину, то це зріст, колір волосся, очей, характер тощо. Частинка молекули ДНК, яка відповідає за певну ознаку – це ген. Ми отримуємо гени від батьків – половину від мами і половину від тата. Не завжди один ген відповідає за одну ознаку. Частіше певна властивість організму визначається декількома генами.

Генно модифікований організм (ГМО) – це організм, в ДНК якого штучно внесли ген з іншого організму. Це робиться з метою підвищення врожайності, збільшення розмірів плоду, створення нових сортів рослин, стійких до шкідників та поганих погодних умов. Також так роблять для виготовлення певних медичних препаратів. Наприклад, весь інсулін зараз отримують за допомогою генно-модифікованих бактерій.

Ось іще один приклад користі ГМО: у деяких погано розвинених країнах багато людей сліпнуть від недостатнього вживання вітаміну А з їжею. Цю проблему вирішили завдяки перенесенню в геном рису генів моркви, які відповідають за синтез бета-каротину. З’ївши порцію рису, людина отримує денну норму вітаміну А, тому ризик сліпоти значно знижується.

Ці приклади показують нам, що ГМО – це не тільки не шкідливо, а і необхідно в умовах постійного зростання кількості населення і зменшення посівних полів. ГМО допомагає врятувати багатьох людей від голоду.

Хотілося б розвінчати міфи щодо ГМО, які поширюють псевдовчені та компанії, яким наявність модифікованих організмів фінансово невигідна. Наприклад, компанія, яка виготовляє отруту проти колорадського жука, матиме великі збитки, якщо картопля буде стійка до цього шкідника.

Тож:

Міф 1. ГМО – це ненатурально і неприродньо.

Нагадаємо, що людина і так постійно втручалася у природу: селекція, мутагенез – не єдині способи підвищити врожайність, вивести нові сорти, відібрати кращі рослини. Майже всі знайомі нам види овочів та фруктів виведені штучно з диких сортів. Але це займає довгі роки, тоді як генна модифікація відразу за короткий період часу надає рослинам необхідні властивості.

Міф 2. Чужі гени вбудуються в організм людини.

Ми вживаємо ДНК кожен день, адже молекула ДНК міститься в кожній клітині організму. Тому коли ми їмо банани, гречку, гриби, помідори, м’ясо тощо, ми з’їдаємо дуже багато молекул ДНК, але досі ніяка з них не вбудувалася в наш організм і роги-хвости в нас не виросли. Це тому, що абсолютно всі гени, які містяться в ДНК, складаються з 4-х нуклеотидів (аденін, гуанін, цитозин, тимін), які розташовані у різній послідовності. І нашому організму все одно, який саме ген до нього потрапляє, адже всі вони мають однаковий склад і шлунково-кишковий тракт розщеплює всі гени на окремі нуклеотиди і переварює.

Міф 3. ГМО призводять до хвороб.

Така думка потрапила в маси після опублікованих робіт «вчених» Сераліні і Єрмакової. Вони провели експеримент і в результаті дійсно отримали безплідних мишей і мишей з пухлинами. Але щоб цей результат затвердили, експеримент має бути науковим. Науковий експеримент відрізняється від ненаукового тим, що його може повторити будь-який вчений в лабораторних умовах і отримає такий же результат. Після цього багато вчених повторювали це дослідження, але більше ніхто не отримав таких результатів.  А через деякий час з’ясували, що експеримент був проведений неправильно, і результат був би таким же, навіть якщо б мишей годували не генномодифікованою їжею.

Тому не слід боятися генетично модифікованих організмів, вони нам допомагають, а не шкодять. Це дійсно величезне досягнення в науці і сподіваємося, надалі результати будуть ще більш захопливими.

Наступною книгою, яку обговорили, була книга Вікторії Бутенко «Зелень для життя». Ця книга написана простою мовою, у ній в основному міститься не наукова інформація, а особистий критичний погляд на речі. Авторка – прибічниця здорового способу життя, веганства і сироїдіння. У неї вже більше 10 книжок на цю тематику, окремо є книга з рецептами корисних і поживних зелених коктейлів.

З інформацією про цю книжку ознайомлював Олег Савицький – прихильник здорового способу життя, веган із 6-річним досвідом. Він розповів присутнім свою особисту історію вегетеріанства та веганства та виклав суть книги. Пропонуємо короткий конспект його розповіді.

Користь зелених коктейлів була доведена неодноразово. З появою цукру, крохмалю та інших рафінованих продуктів люди стали вживати менше зелені і це негативно позначилося на їхньому здоров’ї. Дуже поширеними стали хвороби шлунково-кишкового тракту (ШКТ), ожиріння і все, що спричиняється цими хворобами. В США був проведений експеримент: 24 сім’ї, не змінюючи свого раціону, пили раз на день коктейль із зелені. 20 з них в результаті зменшили вагу і покращили свій фізичний стан.

Коктейлі із зелені забезпечують організм клітковиною. Її роль в організмі важко переоцінити. Важка, жирна і дуже калорійна їжа повністю не перетравлюється в кишечнику і ці рештки перетворюються на токсини. Клітковина працює як сорбент – вбирає в себе ці токсини, виводить їх і очищує ШКТ.

При виготовленні зелених смузі важливо враховувати сумісність продуктів. Не слід змішувати фрукти з високим вмістом цукру з овочами з великою кількістю крохмалю. Краще і фрукти, і овочі вживати окремо, змішуючи з зеленню. Ці коктейлі дуже поживні, особливо, якщо додати насіння льону або чіа.

Зелені коктейлі зараз стали модою, але, на нашу думку, це краще, аніж мода на алкоголь чи шкідливу їжу. Головне – дбайте про збалансоване харчування, їжте більше овочів, фруктів, зелені і прислухайтеся до свого організму.

На зустрічі панувала тепла і привітна атмосфера, всіх пригощали чаєм, кавою та солодощами. Всі охочі активно брали участь у обговоренні, ставили питання спікерам, дискутували. Кожен міг висловити свою думку з того чи іншого питання. Також під час зустрічі був розіграш і щасливиця отримав екземпляр книги «В інтернеті хтось помиляється».

Фото та повні відео виступів можна подивитися на сторінці «Мегаполісу» у Facebook. Там же ви можете дізнатися про наступні зустрічі.