У більшості людей, як і в авторки цих рядків до певного часу, слово “йога” асоціювалося з худющими висушеними сонцем індійськими старцями у позі лотоса. Щоправда, нині маркетологи культивують більш симпатичний образ стрункої та гнучкої дівчини, проте екзотичності практики це не зашкодило.

Тривалий час у темні радянські часи йога була таким же «ворогом народу», як і релігія взагалі. Оповита загадковістю, вона вламується на терени пострадянського простору вже на початку 90-х. Тоді й створюються перші легальні й не дуже школи, напрями, інтерпретації. Що ж воно таке, ця йога? Чому стала нині такою популярною? Яка користь від практики і чи можна займатися вдома? Портал Мегаполіс дослідив, чому йога може бути корисною для життя у великому місті. Тож на ці та інші запитання спробуймо дати відповідь далі.

 


 

Відразу зауважу, що в цій статті під йогою будемо мати на увазі систему тілесних поз (асан), правильного дихання та медитації, що застосовується для втихомирення розуму, тобто поговоримо про класичну хатха-йогу. Для тих, кому цікаво дізнатися більше, скажу, що слово «йога» в індуїзмі та деяких інших філософських і релігійних доктринах трактується дуже широко. Аби не повторювати вже написане, раджу прочитати першоджерела – наприклад, «Бхагавад-гіту» та «Хатха-йога-прадипіку». А любителям геть коротких форм рекомендую загалом вичерпну статтю Вікіпедії.

Останніми роками йога стала настільки масовою, що все частіше трапляються так звані авторські методики, незліченні напрями і школи. За своєю суттю вони можуть кардинально відрізнятися від класичного переліку асан. Однак майже напевно, що українці облюбували йогу як щось екзотичне, незвідане, а разом з тим – як шлях до себе.

Передусім же хочу розмежувати йогу і фітнес, оскільки між цими двома поняттями різниця просто разюча. Ви навряд чи стрімко скинете зайві кілограми та наростите спокусливі рельєфні м’язи, практикуючи йогу (тож якщо вам пропонують йогу для схуднення, пресу чи сідниць – знайте, від йоги тут залишилася хіба що назва).

Певна річ, тіло підтягнеться, стане більш гнучким та сильним. Крім того, ви неодмінно почнете краще розуміти себе і своє тіло, врешті, серйозно зміните світогляд. Після кожного заняття ви відчуватимете приплив енергії, а не повне виснаження, як то часто буває після походу до тренажерного залу. З часом йога стане вашим порятунком від метушні мегаполісу. А «побічний» ефект йоги – усвідомленість, пильність до себе і світу – це справжній шлях до розуміння істини. Для кожного – своєї.

Головний принцип йоги – ахімса, тобто нешкідливість. Саме тому вважається, що асани – це насамперед зручні для тіла пози. Але про жодну зручність не йдеться, коли ми тільки беремося за практику йоги, тим паче без будь-якого попереднього спортивного досвіду

Щоб поза стала зручною, потрібна практика. І ключовим моментом тут є відсутність больових відчуттів. До складних, майже акробатичних асан можна приступати тільки через рік-два після початку занять. Натомість виходити з пози потрібно, щойно з’явиться дискомфорт. Зауважте, йдеться саме про біль і дискомфорт, а не природне відчуття того, що м’язи розтягуються.

Чому так? По-перше, як уже було згадано, йога не має шкодити. По-друге, це суперечить головній меті йоги – очищенню розуму. Бо коли наше тіло перебуває у незвичній позі, мозок мимоволі концентрує увагу на тілі, водночас позбавляючись хаосу думок. Проте коли у тілі з’являється біль чи дискомфорт, то ми починаємо про це думати внаслідок цілком природної концентрації саме на больових точках. Із цього випливає висновок, що не потрібно вичавлювати з себе всі соки, аби сісти так, як «на картинці». Гірше ж буде тільки вам, та й про йогу складеться хибне враження.

Мабуть, варто зазначити, що нерозважливий підхід до йоги призводить до травматизму і навіть каліцтва. Понад те, не тільки фанатичні початківці, а й «досвідчені практики» іноді місяцями відлежуються в лікарні, бо не дослухалися до голосу власного тіла.

Ми звикли до спортивних кличів типу «рухайся швидше, напружуйся сильніше», «немає болю – немає розвитку». Забудьте, з йогою це не працює

Цікаво, що принцип ахімса працює, навіть якщо людина не надто добре усвідомлює його: після кількох місяців практики зникає інтерес до тютюну та алкоголю, навіть якщо учень досі був запеклим курцем та любителем оковитої. Це ще один аргумент на користь занять йогою для тих, хто мріє звільнитися від згубних звичок.

Звісно, добре було б піти у кілька різних шкіл і знайти «свого» тренера. Але, знаєте, краще хороша книжка, ніж поганий наставник. І щоб не плутатися у різновидах – кундаліні-йога, йога-цзигун, флай-йога – ми зупинимося на її класичній версії. Тут доречно порекомендувати книжку В. Бойка «Йога. Мистецтво комунікації» (книга доступна для вільного завантаження тут), де ви знайдете і самі асани, і детальні рекомендації щодо їх виконання, і загалом вичерпну теорію.

Для йоги, як і будь-якого іншого виду фізичної активності, є певні протипоказання. Скажімо, її не можна практикувати людям із психічними захворюваннями або з фізичними каліцтвами, які не дозволяють тілу займати ту чи іншу позу. Крім того, для деяких асан є окремі протипоказання, з якими також краще ознайомитися заздалегідь (детальніша інформація у книжці, посилання на яку зазначене вище).

За словами ідеолога класичної йоги В. Бойка, йога – це припинення ментальної активності, що досягається завдяки перенесенню уваги на тіло. При цьому відтворення асан не несе за собою будь-яких сильних відчуттів, головне – робити все в міру можливостей і слухати себе. Думки поступово відходять на задній план, людина заспокоюється. Свідомість залишається «увімкненою», але незавантаженою. Так ми й повертаємося до себе справжніх, а наше тіло з кожним заняттям стає все сильнішим та гнучкішим.

Нижче ви знайдете відео, в якому тренери доступно пояснюють техніку виконання базових асан. Час виконання асан для початківців тут саме оптимальний. Після заняття, яке краще проводити вранці на порожній шлунок (або ввечері через 1,5–2 години після останньої трапези), ви відчуєте бадьорість. А щоб воно було більш продуктивним, раджу звернути увагу на такі моменти:

1. Дихайте глибоко. Навчіться так званому діафрагмальному (глибокому) диханню. Щоб переконатися, що все правильно, поставте долоню на живіт і вдихніть. Якщо ви дихаєте лише верхньою частиною легень – грудною кліткою – то нічого не відчуєте. Якщо ж вдихаєте глибоко, живіт на вдиху має збільшуватися в об’ємі.

2. Не напружуйте м’язи живота у всіх тих асанах, які не спрямовані на зміцнення пресу. Не вірте тренеці, коли вона каже, що біль – це нормально. Це якраз ненормально, про що згадувалося вище, тож при перших ознаках дискомфорту припиніть виконання асани.

 

3. У позі «човника» ви не мусите на першому ж тренуванні тримати в повітрі ноги й руки. Можна обхопити долонями коліна чи литки під колінами – так буде легше втримувати рівновагу. Відпускати руки краще тоді, коли м’язи живота вже достатньо треновані для подібних навантажень, інакше болю не уникнути.

4. Відразу випрямляти ноги в асані «собака» необов’язково. Ви можете зігнути їх, натомість добряче випрямивши спину. Можна також по черзі згинати і випрямляти ліву та праву ногу. Згодом ви станете більш гнучкими і без проблем випрямлятимете обидві ноги.

5. Момент стрибків між асанами – за бажанням, оскільки він не поширений серед інших пояснювальних відео чи у спеціалізованій літературі. Крім того, стрибок збиває загалом гармонійний ритм заняття. Тож цілком можна у спокійному темпі просто ставити ноги так, як це потрібно в тій чи іншій асані.

Якщо вам не підійшло це навчальне відео, шукайте інше, те, з яким буде максимально зручно виконувати асани. Сьогодні Youtube аж кишить різноманітними йога-марафонами та челенджами, тож я вірю, що й ви щось для себе знайдете.

Як і в будь-якій справі, у практиці йоги важливо не впадати у крайнощі. Пам’ятайте, що йога призначена для життя, а не навпаки, і хай все у вас буде добре!

Фото з сайтів: www.marycatherinestarr.com, blog.wantist.com, www.chopra.com та yogasampler.org