Чи знайома вам така ситуація: ввечері ви з ентузіазмом плануєте справи на завтра, розкладаєте їх по поличках, розставляєте пріоритети, а потім замість того, аби лягти спати, поринаєте у віртуальний світ, знаходите якусь нібито невідкладну справу, переписуєтесь з друзями у соцмережах чи безцільно переглядаєте стрічку новин. А на ранок приходить розплата – ви не виспались, не хочеться навіть з ліжка встати, де там виконати заплановане, тим паче ж, робота – не вовк… Отак день за днем відкладаються заплановані завдання, а продуктивність неухильно прямує до нуля. Що з цим робити і як навчитись планувати свій час знає Ваче Давтян, спеціаліст з тайм-менеджменту, бізнес-тренер. Він переконаний, що на хронічну нестачу часу зазвичай скаржаться люди зі слабким самоконтролем.


Взаємозв’язок між талантом керувати своїми діями/часом і життєвим успіхом досліджував американський психолог Волтер Мішель у 70-х роках ХХ століття. Волтер довів: вміння вчасно сказати собі “стоп” і протистояти миттєвим спокусам – одна з основних рис успішних людей. У його знаменитому “зефірному” тесті брали участь 4-річні діти, яких залишали в кімнаті з солодощами. Їм пропонували зачекати 15 хвилин і в нагороду за очікування отримати дві зефірки. Або, якщо терпіти не під силу, з’їсти зефір, але лише один. Згодом психолог провів опитування серед учасників тесту. Виявилось, що ті, кому вистачило волі почекати 15 хвилин, краще вчились, вступили у вищі навчальні заклади, у них практично не було проблем із зайвою вагою, наркотиками, на відміну від другої категорії людей – переважно невдах, які не витримали в дитинстві контрольного “зефірного” часу.

Ваче Давтян – автор тренінгу “Тайм в кайф. Енергія і сила волі” – каже, що раніше у нього теж були проблеми з правильним плануванням часу. Він жив у стані “овоча”: через проблеми зі здоров’ям та бізнесом, внутрішню кризу енергія його повністю покинула. Як відомо, чим вищий рівень енергії, тим вищий рівень сили волі, і навпаки. Вночі Ваче погано спав, вдень працював на автопілоті, ситно наїдався на ніч, дивився телевізор, знову не висипався, адже повний шлунок і сон – несумісні речі, вставав зранку розбитим і так щодня. Але в якийсь момент зрозумів: потрібно кардинально змінити своє життя. Пішов до психотерапевта, записався на східні єдиноборства, прочитав книги для зміцнення сили волі і почав застосовувати їхні рекомендації на практиці.

Отже, правила підвищення самоконтролю та ефективного використання часу від Ваче Давтяна.

Медитуйте. 10-15 хвилин концентрації уваги на диханні допомагають очистити мозок від хаосу, зупинити потік бентежних думок.

Рухайтесь. Можна почати просто з прогулянок – оберіть приємний маршрут і насолоджуйтесь рухом. Заняття вдома чи в тренажерному залі, ранкові пробіжки, звичайна десятихвилинна зарядка зранку дають неймовірний ефект.

Максимально використовуйте ранок. Рівень сили волі коливається протягом дня: найвищий він зранку, коли у людини найбільше енергії. Неефективно витрачати ранок на соцмережі і перегляд пошти – краще на цей час запланувати важливі справи.

Структуруйте задачі на дрібні, середні та великі і починайте завжди з найважливіших. Через велику кількість хаотичних справ мозок “зависає”, а сила волі слабшає.

Запровадьте для себе поняття “золотої години” – часу, коли ви займаєтесь найважливішою справою і взагалі ні на що не відволікаєтесь (це має бути час до 12-ї години дня). Коли людина хапається за декілька завдань одночасно, намагаючись їх комбінувати, продуктивність знижується в п’ять разів.

Не затягуйте прийняття рішень. Не відкладайте справи на потім. Дотримуйтесь “правила двох хвилин”: якщо виконання якогось завдання не займе у вас більше двох хвилин, впорайтесь із цим завданням одразу ж.

Випряміть спину. Достатньо протягом двох тижнів стежити за своєю поставою, щоб значно підвищити рівень самоконтролю.

Для підвищення власної ефективності можна використовувати й інші техніки: контролювати свої витрати, вчити іноземну мову, використовувати ліву руку замість правої, щоб, скажімо, чистити зуби чи відчиняти двері. Усе це дозволить вам легше концентруватись на роботі, краще контролювати негативні емоції і головне – радіти життю.Сподобалася публікація? Будь ласка, поділіться нею з друзями у соцмережах через кнопку нижче…