На сьогоднішній день усе більш популярними стають тези про менеджмент власних фінансів, їхній облік в Excel або на мобільних додатках. Більшість людей ведуть таку звітність задля можливості зекономити на менш важливих категоріях своїх витрат і заощадити кошти на щось справді важливе – придбання власного житла, оплату навчання дітей в університеті чи на щось приємне – подорож іншою країною або придбання квитків на концерт улюбленої музичної групи. Економічна нестабільність останніх років в Україні (інфляція майже 25% в 2014 р. і 43,3% в 2015 р.) змушують українців додатково заощаджувати на “чорний день”, створювати “подушку безпеки”, оскільки життя наразі є дорогим, а у великому місті – надзвичайно дорогим. Як заощаджувати гроші безболісно і не зриватися за місяць на придбання різних дрібниць на зекономлені кошти?

Мегаполіс підготував декілька практичних порад для киян:

1)      Сформулювати конкретну мету задля підтримання ентузіазму, з яким усі заощаджують перший місяць. Краще її візуалізувати. Психологи радять тримати свою ціль перед очима у вигляді плакату, кишенькового фото, заставки на телефоні. Таким чином у моменти схильності до імпульсивних покупок згадка про мету допоможе задуматися, чи дійсно такою необхідною є та чи інша річ або це звичайнісінька емоційна забаганка.

2)      Самостійно або разом із рідними вирішити, яку саме суму можливо заощаджувати. Загалом спеціалісти з менеджменту фінансів радять домогосподарствам зберігати 10% свого доходу, тобто ту частку, яка не надто погіршить фінансове становище й не змусить відмовлятися від найнеобхіднішого. Бажано зберігати гроші в банку, оскільки інфляція дуже швидко знецінює національну валюту, що зменшить її купівельну спроможність у майбутньому. Наприклад, у 2015 р. гроші знецінилися на 43%, тобто домогосподарства, які не зберігали кошти в банку, втратили 43% благ, які вони могли придбати за ці кошти.

3)      На “чорний день” варто відкласти один місячний дохід домогосподарства, який може підтримати у разі непередбачуваних обставин (звільнення з роботи, терміновий переїзд родини, хвороба та ін.).

4)      Згідно з останніми дослідженнями, українці витрачають більше 40% свого доходу на продукти харчування, що є надзвичайно високою часткою. Її можна зменшити за рахунок припинення харчування в кафе та ресторанах. Якщо готувати їжу вдома та брати її з собою, можна економити до 50-100 грн щодня. Те саме стосується кави, якщо готувати її вдома і брати з собою в термосі або термокружці. Головне, готуйте смачніше, ніж у закладах харчування.

5)      Ні в якому разі не економити на відпочинкові, оскільки без нього люди швидко виснажуються і втрачають мотивацію не лише до заощадження, але і до життя в цілому. Якщо не влаштовує ціна відвідин театрів, виставок чи музеїв, то можна просто прогулятися київськими парками або влаштувати сімейний пікнік. Якщо любов до прекрасного все ж тягне до культурних місць, то можна моніторити в інтернеті можливості безкоштовного входу у визначені дні майже до кожного музею Києва чи в “Мистецький Арсенал”.

6)      Не боятися говорити друзям про неможливість підтримати їхні плани. Це дуже розповсюджена проблема, коли колеги або друзі пропонують відпочинок, який є задорогим і часто не надто бажаним, але ми боїмося образити їх чи думаємо, що нас більше нікуди не покличуть і тому пристаємо на чужі умови, почуваючись некомфортно. Насправді більшість людей розуміє бажання зекономити,  оскільки майже кожен відчував його протягом життя, тому може запропонувати дешевшу форму відпочинку або погодиться зустрітися згодом без жодних образ.

Дотримуючись цих порад, можна дуже швидко відчути різницю в структурі власних доходів та витрат. Крок за кроком, маленькими зусиллями можуть втілитися найпотаємніші бажання, якщо почати цілеспрямовано заощаджувати кошти на них, а вже після перших вдалих результатів дискомфорт щодо утискання власного бюджету зникне і економія коштів стане позитивною звичкою.Сподобалася публікація? Будь ласка, поділіться нею з друзями у соцмережах через кнопку нижче…