У нашому житті все взаємопов’язано. Деякі просвітителі, наприклад, Нісаргадатта Махарадж, упевнені, що світ існує тільки у нашій голові (зрештою, це частково справедливо). В будь-якому разі, заперечувати вплив нашого ментального, внутрішнього життя на зовнішній вже неможливо. Тому сьогодні ми розглянемо проблеми наших думок і подивимося, як вони впливають на нашу поведінку.

164H

Як зберігати спокій у стресових ситуаціях

Отже, думки. Якщо нас очікує стресова ситуація – наприклад, виступ перед великою аудиторією – ми просто не можемо про це не думати. Як правило, думки приходять разом із невпевненістю, страхом, сумнівами тощо. Ці думки провокують відповідні емоції. Ми починаємо хвилюватися, що, зрештою, проявляється на нашій поведінці. Ми пітніємо, обираємо незручну позу, сутулимося, і наш виступ таки справді стає невдалим. Саме тому запам’ятаємо просту формулу:

Думки + емоції = дії

Іншими словами, стається те, чого ми боїмося. Тобто якщо ми не хочемо виглядати дурнями, думаємо про це, провокуватимемо себе то обов’язково будемо поводитися як дурні. Гадаю, важливо зрозуміти й таке:

Думки ↔ емоції (замкнене коло)

Усвідомлення. Ключем до того, щоб розімкнути це коло, є наше усвідомлення. Воно, своєю чергою, досягається завдяки абстрагуванню. Варто просто спинитися на мить, глибоко вдихнути і видихнути, поставити собі запитання «Що я відчуваю?». В цей момент настає розуміння емоційного стану. Треба подякувати хвилюванню за те, що воно втілює наш інстинкт самозбереження і прийняти його як емоцію.

Розуміння. Після усвідомлення того, що ми відчуваємо, треба запустити інструмент розуміння – копнути глибше, запитавши себе «Чому я це відчуваю?». В нашому випадку відповідь буде десь така: «Бо я боюся виступати перед публікою», «скажу щось не те», «я гірший, ніж інші» і т. д.

Аналіз і зміна ракурсу. Уявіть собі, що у це не ви зіткнулися з такою ситуацією, а хтось інший. Наприклад, ваш близький родич чи друг. Що б ви порадили йому? Чи можна в цьому випадку думати по-іншому?

Ось короткий план дій для того, щоб стати спокійнішим у стресових ситуаціях:

  1. Пригадайте ситуацію, коли вам було дуже тривожно.
  2. Які думки виникають в такій ситуації?
  3. Які емоції супроводжують ці думки?
  4. Опишіть свою поведінку в цій ситуації.
  5. Які судження будуть більш конструктивними?

Погано це чи добре, а лише від того, що ви прочитали цю статтю, ваша поведінка не зміниться. Пропрацюйте хоча б одну проблемну ситуацію, з’ясуйте, які «ментальні установки» (шаблонні думки) превалюють у вашій свідомості і замініть їх на інші, кращі. І пам’ятайте – позитивне мислення є підґрунтям для щасливого та успішного життя.