Буддизм – одна з трьох світових релігій, за кількістю  послідовників не поступається християнству та ісламу. Буддизм розпочинає свою історію на багато століть раніше за інші світові релігії, але й досі навколо нього не вщухають суперечки, особливо про роль жінки у цій релігійній системі. Сама ж релігія ґрунтується на розповіді про Будду (“Просвітленого”), який був вражений несправедливістю життя, відмовився від багатства й присвятив себе духовним практикам з метою пошуку  істини.

З буддизмом європейці познайомилися під час колонізації Індії Британією. Ця культура дуже сподобалась британцям, а згодом й іншим європейцям, що дало початок масовій зацікавленості та вивченню автентичних традицій та релігій. Культура і традиції Стародавньої Індії  були сприйняті крізь призму колонізаторського погляду, що на довгі роки ввело в оману представників європейської цивілізації та у подальшому породило багато міфів, котрі не розвіяні й нині.

В індійській культурі на той час у жінок було більше прав, аніж у європейок. Колонізатори, бачачи стародавні храми, стіни яких були прикрашені розмаїттям дивовижних образів: жіночих будд і просвітлених жіночих створінь – дакинь, напіводягнених танцюристок у звабливих позах; образами жінок-йогів, наділених магічними здібностями, здатних прийняти будь-який вигляд, котрі створені допомагати людині в пошуку Просвітлення… –  усе це пуританська спільнота сприйняла вкрай негативно, а дослідники того часу вважали, що прототипами зображень жінок-йогів були жінки з нижчих каст та храмові повії.

Звісно, що тим, хто жив в іншій культурі, в котрій було прийнято засуджувати жіночу природу, такі традиції здавалися занадто розпусними. Протягом формування індійської цивілізації багато жінок мали рівні права з чоловіками. Згідно з тантричними вченнями, жінка розвивала в собі жіночу енергетику та мала цьому вчити інших представниць прекрасної статі. Деякі практики ґрунтувалися на взаємодії просвітлених жінок і чоловіків, котрі повинні були обмінюватись своєю енергією з партнером. Західні дослідники не взяли до уваги високий статус жінки в тантричному буддизмі, коли перейняті вчення вважались ціннішими, якщо вони передавалися від жінки-гуру.

З повагою ставились навіть до жінок нижчих каст, інколи їх запрошували для проведення різних ритуалів, в котрих важливу роль грав сексуальний аспект. Таке шанобливе ставлення до себе жінки нижчих каст отримали за те, що втілювали в собі вчення “тантричного перегортання” або поєднання протилежностей. Вважалось, що в духовній практиці повага до таких жінок допомагала на шляху до Просвітлення. В основі тантричного буддизму лежать  рівноправні відносини між жінкою та чоловіком як між партнерами, об’єднаними в єдине ціле; при цьому  протилежності не суперечать, а доповнюють один одного.

Незважаючи на те, що протягом тривалого періоду індійська культура потерпала від завоювань представниками різних народів, ми бачимо, що вона частково вбирала в себе культуру цих народів, вміло зберігаючи свою самобутність.

Читайте також: Роль жінки у первісному суспільствіСподобалася публікація? Будь ласка, поділіться нею з друзями у соцмережах через кнопку нижче…