Lagom – це шведський спосіб висловити феномен здорового глузду на практиці. Це слово буквально не перекладається. Достеменно відомо, що вікінги традиційно користувалися фразою laget om. Так казали, коли ріг наповнювали чимось на кшталт медовухи так, щоб кожен міг зробити ковток. Однак таке пояснення є радше легендою, аніж правдою. Старою формою слова “закон” є слово lag. А нині  Lagom – це ціла філософія. Якщо чогось саме вдосталь – їжі, розваг, спілкування – то навіщо більше? У цьому суть шведської лаґомності.

Детальніше про це я вичитала у книжці Lagom – The Swedish Art of Balanced Living і поспішаю поділитися з тобою.

Балансувати між особистим і роботою

Lagom означає покидати робоче місце вчасно, бо це робить нас щасливішими. Загалом структура більшості шведських компаній горизонтальна – там немає ієрархії. Для шведів нормально, коли перед прийняттям рішення можуть висловитися всі члени команди, яких воно зачепить. Це стосується і новачків, і зовсім молодих фахівців. Шведи звикли довіряти одне одному, а тому ніхто не здивується, якщо ви підете з роботи на півгодини раніше. Просто ви вже впоралися зі своїм завданням на сьогодні – це ж очевидно.

Незалежно від того, наскільки швед чи шведка люблять свою роботу, сім’я для них усе одно залишається пріоритетом. Зготувати вдома просту, але смачну вечерю. Приправити її м’яким світлом свічок і теплим чаєм. Це просто і затишно. Це lagom.

Шведи далеко пішли вперед у плані рівності чоловіків і жінок. Татусі так само часто, як і мами, беруть відпустку, щоб доглядати за дитиною. Через це вони отримали свою пестливу назву – татусі-латте. Вони ходять з коляскою, тримаючи в руці горнятко кави. Матусі в рівних стосунках щасливіші та здоровші. Татусі – менше курять, вживають алкоголь та загалом менш схильні депресувати.

Час для себе – теж часточка lagom. Творча підзарядка, прогулянка по вулиці, ведення щоденника, гра на музичному інструменті, танці, рукоділля, інші види творчості… Все це допомагає бути більш продуктивними та щасливими.

Їсти, пити, ходити на фіку

У Швеції віддають перевагу власноруч приготованій їжі та напоям. Тут чудового усвідомлюють, що пригощання у кафе, барі чи ресторані коштує дорого. Натомість приготувати їжу вдома означає приємно провести в колі сім’ї та друзів.

Фіка – це окрема тема для розмови. А точніше – для двох розмов за горнятком фільтр-кави разом з колегами. Це – чудовий спосіб відволіктися і стати трішечки ближчими до тих, з ким працюєш. На факультеті йдуть вранці та пообіді, щоб побазікати зі співробітниками про те і про се.

Часом каву доповнюють канелбуллари – найчастіше домашні цинамонові роли.

Шведи дотримуються принципу лаґом і у своїй дієті. Все просто: їсти треба саме достатньо. Останню цукерку чи печиво тут не їстимуть, а залишать дітям або нешведам на знак гостинності. Та й узагалі, навіщо їсти два шматочки, якщо одного вистачить?

Просто і зручно вдягатися

Добре знайомий IKEA родом зі Швеції. Це і є lagom у візуальному вираженні. Простий, легкий і функціональний. У ньому мінімум кольорів, як правило, сірий та коричневий, а також багато білого. Шведи багато часу присвячують повторному використанню старих меблів. Це – частина свідомого екологічного світогляду.
Лаґом в одязі – це  передусім зручність. Навіщо носити високі підбори, якщо збираєшся довго ходити пішки? Шведи “своїх” впізнають у будь-якій частину світу лише за вбранням, ще й рота відкрити не встигнеш.

Рухатися 

Проста і регулярна фізична активність – це лаґом. Нехай це буде щоденна руханка із сусідами просто неба. Важливо рухатися. Шведи можуть проїхати на велисипеді кілька кілометрів просто для того, щоб купити кави саме в тому магазині.

Громадський транспорт тут люблять. Вранці на зупинці з’являється особливе відчуття єднання з іншими людьми, які також обирають екологічно чистий транспорт і дбають про довкілля.

Психічне здоров’я у ритмі лаґом – це відмова від драми. Просто називати речі своїми іменами, і хай йому грець. Прямолінійність і дещо притуплена реакція на емоційні подразники є частиною усвідомленого ставлення до життя. Це про те, щоб розуміти, що злишся, коли злишся, і сприймати це. Сюди ж відноситься і прагнення бути присутніми тут і зараз. Щастя – у помірному, жодних крайнощів.

Бути разом

Шведи працюють у середньому 6 годин на день. При цьому традиційною для них є фіка – це 15-хвилинна перерва вранці та вдень, якою працівники насолоджуються окрім традиційного обіду. В цей час вони п’ють фільтр-каву та часто їдять домашні цинамонові роли. Але головне – спілкуються одне з одним.

Сюди ж входять і елементи соціалізації: шведи дуже цінують природу і близькі стосунки. Хоч і можуть здатися холодними, вони частенько ходять з друзями на пікніки, для яких самі готують їжу. Близькі стосунки з сусідами – це частина тутешньої культури. При цьому запросити когось до себе на пригощання вважається куди кращим, ніж піти кудись у шумне місце.

У шведів дуже розвинуте відчуття приналежності. Ти не швед, поки не став частиною якогось клубу, спільноти чи об’єднання. Справжня дружба для шведів – це знати, де і що лежить на твоїй кухні у твого дружбана, щоб приготувати яєчню. Це означає казати правду про нове плаття подруги. Але тільки тоді, коли вона про це запитає.

Думати про довкілля

Стокгольм недарма першим отримав звання екологічної столиці Європи. Лише 1 % сміття тут дійсно викидають на звалища. Пригадую, як кілька років мій друг захоплено розповідав про Швецію. Там можеш просто здати пластикову пляшку в автоматі та отримати трохи грошей назад.

Шведи часто практикують періоди, коли не купують нічого, крім їжі. Для них навіть залишки їжі – це гріх. Подумати тільки, близько третини їжі на планеті люди просто викидають! А ще кожен десятий швед – веган або вегетаріанець. Часто це стається не зі співчуття до тварин, а з розуміння, що тваринництво шкідливо впливає на екологію.

Lagom… omn omn omn

Жити по-шведськи – це просто, затишно, без драм і крайнощів. Коли читаєш Lagom – The Swedish Art of Balanced Living, хочеться розслабитися, сповільнитися і насолоджуватися. Бути в гармонії з собою і оточенням. А післясмак залишається. Мені точно хотілося б відчути Швецію на собі. А ти як думаєш?